Lubuskie: marszałek musi wybrać - który szpital teraz wspierać?

Autor: Gorzowianin/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2016 17:37

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego planuje przeznaczyć do 2020 roku 100 mln zł na budowę Centrum Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Niestety, jak alarmują gorzowscy radni, wsparcia finansowego nie otrzyma szpital wojewódzki w Gorzowie, a tam sytuacja oddziału dziecięcego jest trudna.

Samorząd województwa wyjaśnił, że pieniądze dla szpitala w Gorzowie przeznaczał w latach 2008-2009. Fot. archiwum

Gorzowscy radni sejmiku postanowili interweniować w tej sprawie i złożyli interpelację do UMWL. Według radnych, Urząd w latach 2016-20120 chce przeznaczyć na rozbudowę infrastruktury medycznej w województwie 120 mln. zł, z czego, aż 100 mln zł ma otrzymać Zielona Góra na budowę Centrum Matki i Dziecka, a 20 mln zł Szpital Powiatowy w Nowej Soli.

Tymczasem w ocenie radnych co roku w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim liczba małych pacjentów wzrasta o 6-8 proc. Obecnie na oddziale pediatrycznym jest 40 łóżek, brakuje miejsc dla rodziców i opiekunów.

To wszystko sprawia, że w największym szpitalu w regionie liczba małych pacjentów przypadająca na jedno łóżko jest bardzo wysoka i wynosi ponad 58. Dla porównania w Zielonej Górze, na jedno szpitalne łóżko przypada 36 dzieci.

Samorząd województwa w odpowiedzi na interpelację wyjaśnił, że pieniądze na szpital w Gorzowie przeznaczył w latach 2008-2009. Była to kwotę 480 tys. zł. na remont i modernizację oddziału dziecięcego. Dodał też, że co prawda plan rozbudowy oddziału dziecięcego gorzowskiej lecznicy został wpisany do Strategii Rozwoju WsZW w Gorzowie na lata 2014-2020, ale nie można jeszcze skorzystać ze środków unijnych, bo terminy rozpoczęcia konkursów w tym zakresie nie są jeszcze znane.

Więcej: gorzowianin.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum