Lubuskie: kolejny list ws. budowy centrum pediatrii i zakładu radioterapii

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2014 15:29

Mirosław Rawa (PiS), wiceprzewodniczący rady miasta w Gorzowie Wielkopolskim wysłał do Elżbiety Polak, marszałek woj. lubuskiego, list otwarty w sprawie dwóch planowanych w tym regionie inwestycji - budowy centrum pediatrycznego w Zielonej Górze oraz zakładu radioterapii w Gorzowie.

Przypomnijmy, że od wielu tygodni w Lubuskiem trwa dyskusja - w środowisku lekarskim oraz wśród samorządowców - dotycząca zasadności finansowania obu tych przedsięwzięć, m.in. ze środków unijnych.

W styczniu radni Gorzowa wysłali do marszałek Polak apel, by budowa w tym mieście zakładu radioterapii została wpisana jako kluczowa inwestycja w Regionalnym Programie Operacyjnym. Obawiają się, że inaczej oddział dla chorych na raka stanie nieprędko, za to dziecięcy szpital w Zielonej Górze może wyrosnąć szybko.

Zielona Góra marzy bowiem o budowie nowoczesnego szpitala dziecięcego, gdyż w ponad 110-tysięcznym mieście brakuje oddziału dziecięcej onkologii czy oddziału intensywnej terapii właśnie dla najmłodszych. Nowoczesne centrum pediatrii marszałek województwa i prezydent Zielonej Góry chcą wybudować za blisko 80 mln zł.

"(...) Oskarżenia o niechęć radnych gorzowskich do projektu zielonogórskiego i zielonogórskich do gorzowskiego, podnoszenie argumentów nieprzychylnych tak ważnym inwestycjom nie powinno mieć miejsca. Zawracam się do moich kolegów radnych w Gorzowie i Zielonej Górze o powściągliwość w ocenach. W moim przekonaniu bardziej sensowne byłyby głosy aprobaty dla obu inicjatyw i deklaracje wsparcia finansowego realizacji zadań w opiece zdrowotnej przez dwa najsilniejsze finansowo samorządy" - apeluje w liście otwartym radny Rawa.

Zawraca się do władz samorządu wojewódzkiego „o bardziej stanowcze budowanie porozumienia wokół bardzo sensownych planów rozwoju i poprawy poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego. Ważnym fundamentem budowania porozumienia i zgody może być (...) deklaracja o wpisaniu obu zadań do Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i zapewnieniu ich finansowania ze środków unijnych".

Więcej: zielonagora.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum