Lubuskie: jest dodatkowe 20 mln zł na budowę szpitala dziecięcego

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2018 16:40

W poniedziałek (26 marca) radni Sejmiku podjęli decyzję o zwiększeniu o 20 mln zł dotacji do budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Jest ona podyktowana złożonymi w postępowaniu przetargowym ofertami, których wartość przekracza zakładaną kwotę 78,4 mln zł.

Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka realizowana ma być w formule "zaprojektuj - wybuduj". Fot. Archiwum

Jak przypomina biuro prasowe Urzęd Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze to priorytet samorządu województwa. Inwestycja zabezpieczy potrzeby małych pacjentów, które obecnie na terenie tego regionu nie są zabezpieczane wcale.

Już w 2014 roku konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii zauważył, że w Lubuskiem – jako jedynym województwie w kraju – brakuje pediatrycznego oddziału intensywnej opieki medycznej. Podobny problem podnosi także wojewódzki konsultant w dziedzinie pediatrii dr Tomasz Jarmoliński w liście otwartym do Marszałka Woj. Lubuskiego.

"Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, którego budowa planowana jest przy Szpitalu Klinicznym w Zielonej Górze, to inwestycja o kluczowym znaczeniu nie tylko dla rozwoju lubuskiej pediatrii, ale nawet jej przetrwania w formie zapewniającej chorym dzieciom opiekę na poziomie godnym europejskiego kraju u progu XXI wieku'' - napisano w liście skierowanym do marszałek w marcu br., pod którym podpisała się też dr hab. med. Ewa Gorczyńska, konsultant wojewódzki ds. onkologii i hematologii dziecięcej.

Rozwiązaniem problemów jest budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim. Centrum ma zapewnić nowoczesną bazę łóżkową i diagnostyczno-zabiegową spełniającą najwyższe standardy nowoczesnego pediatrycznego szpitala klinicznego.

Znajdzie się tam Oddział Położnictwa wraz z traktem porodowym i dedykowaną salą operacyjną do cięć cesarskich oraz Kliniczny Oddział Neonatologii wraz z OIOM-em noworodkowym. Podwyższenie komfortu leczenia dzieci oraz pacjentek położniczych zostanie osiągnięte przez odseparowanie Oddziału Dziecięcego i Oddziału Położnictwa i Neonatologii od oddziałów, gdzie przebywają dorośli pacjenci.

Inwestycja realizowana ma być w formule "zaprojektuj - wybuduj" (wykonanie dokumentacji projektowej, robót budowlanych oraz wyposażenie trwałe wbudowane). Jest ona współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Na jej realizację przeznaczono 92 mln zł, z czego 56 mln zł pochodzi z RPO-Lubuskie 2020, a 9,2 mln zł stanowić będzie pomoc z budżetu państwa. 12 mln zł na ten cel miało pochodzić z budżetu Samorządu Województwa Lubuskiego.

Na zabezpieczenie przetargu przeznaczono 78,4 mln zł. Aby wyłonić wykonawcę przeprowadzono dwa postępowania. W ramach drugiego wpłynęły dwie oferty, które opiewały na podobną kwotę ponad 98 mln zł. W związku z powyższym radni województwa na posiedzeniu sejmiku 26 marca br. podjęli decyzję o zwiększeniu dotacji ze środków samorządu województwa o brakujące 20 mln zł. Łączna kwota dofinansowania będzie więc wynosić 32 mln zł.

- Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia płacił rocznie ponad 25 mln zł na leczenie lubuskich dzieci poza granicami woj. lubuskiego. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze jest potrzebne jak najszybciej - poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum