Lubuskie: chcą nowych inwestycji dot. ochrony zdrowia w Kontrakcie Terytorialnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2016 13:31

Zarząd województwa lubuskiego chce m.in. wpisać do Kontraktu Terytorialnego nowe ważne dla rozwoju regionu inwestycje drogowe, dot. ochrony zdrowia oraz ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry i Warty - poinformował urząd marszałkowski.

Fot. Flickr

Zarząd województwa lubuskiego postanowił renegocjować listę przedsięwzięć w swoim Kontrakcie Terytorialnym w listopadzie ub.r.

- Celem negocjacji jest przesunięcie wszystkich przedsięwzięć warunkowych na listę przedsięwzięć podstawowych oraz wpisanie do Kontraktu nowych przedsięwzięć ważnych dla rozwoju regionu z grona projektów kluczowych ujętych w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020 - poinformował dyr. departamentu rozwoju i współpracy międzynarodowej urzędu marszałkowskiego Maciej Nowicki.

Jak zaznaczył, chodzi o dodanie inwestycji z obszaru infrastruktury drogowej (drogi krajowe na terenie województwa lubuskiego, m.in. DK A18, DK 22, 24, 27), projektów dotyczących ochrony zdrowia oraz ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry i Warty.

- Przedsięwzięcia te były ujęte w stanowisku negocjacyjnym samorządu województwa lubuskiego z 28 sierpnia 2014 r., ale nie zostały uwzględnione w podpisanym 14 listopada 2014 r. Kontrakcie - wyjaśnił Nowicki.

Dodał, że ministerstwo, wtedy jeszcze infrastruktury i rozwoju, zostało poinformowane o gotowości Lubuskiego do renegocjacji zapisów Kontraktu w listopadzie zeszłego roku. Obecnie zarząd województwa lubuskiego czeka na informację z ministerstwa, kiedy mogłoby odbyć się spotkanie negocjacyjne.

W przypadku woj. lubuskiego wartość wszystkich zadań ujętych w Kontrakcie Terytorialnym jest szacowana na ok. 12 mld zł. Lista liczy 29 inwestycji, które mają być współfinansowane z RPO, krajowych programów i budżetu państwa.

Wśród zadań warunkowo ujętych w Kontrakcie jest m.in.: Północno-Zachodnie Centrum Biogospodarki, radioteleskop 90m Narodowego Centrum Radioastronomii i Inżynierii Kosmicznej, ponadregionalne specjalistyczne centra usług medycznych - Ośrodek Radioterapii w Gorzowie Wlkp. i rozbudowa i doposażenie Zakładu Radioterapii w Zielonej Górze czy rozwój szkolnictwa wyższego uwzględniającego potrzeby regionalne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum