Lublin: za 52 mln zł powstaje siedziba Stomatologicznego Centrum Klinicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2019 16:29

52 mln zł będzie kosztować nowa siedziba Stomatologicznego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ma być gotowa w kwietniu przyszłego roku. We wtorek (14 maja) uroczyście wmurowano kamień węgielny na budowie obiektu.

Lublin: za 52 mln zł powstaje siedziba Stomatologicznego Centrum Klinicznego
Stomatologiczne Centrum Kliniczne UM w Lublinie - obecnie. Fot. sck.lublin.pl

Premier Mateusz Morawiecki, który skierował list do uczestników uroczystości podkreślił, że lubelski Uniwersytet Medyczny stale zwiększa swój potencjał i doskonali ofertę dydaktyczną, a nowe centrum stomatologiczne jest kolejnym etapem jego rozwoju.

"Wierzę, że ta nowoczesna placówka z doskonale wyposażonymi salami wykładowymi, ćwiczeniowymi oraz gabinetami stomatologicznymi stanie się synonimem najwyższej jakości i zaufania, dumą nie tylko uniwersytetu ale i miasta, i regionu" - napisał premier w liście, który odczytała posłanka Elżbieta Kruk.

List z gratulacjami przesłał też marszałek Sejmu Marek Kuchciński. "Centrum stanowi wyjątkowo ważny dla regionu ośrodek naukowo dydaktyczny, a nowa siedziba to niewątpliwe lepsza jakość świadczeń, jak też wymierne korzyści dla pacjentów oraz zdobywających w tym miejscu doświadczenia studentów" - napisał Kuchciński.

Rektor lubelskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Drop powiedział, że nowe Centrum będzie służyło kształceniu kadr medycznych, prowadzeniu badań naukowych oraz leczeniu pacjentów. Uczelnia zamierza tu m.in. rozwinąć poradnictwo stomatologiczne dla dzieci i dorosłych z orzeczoną niepełnosprawnością, leczenie powikłań terapii onkologicznych, wczesną diagnostykę raka w jamie ustnej, leczenie i monitorowanie zmian przed nowotworowych u pacjentów - zapowiedział Drop.

Nowy budynek będzie miał siedem kondygnacji, 9 tys. metrów kwadratowych powierzchni całkowitej, niemal dwukrotnie więcej niż obiekty obecnie służące uniwersyteckiej stomatologii. Będzie tu wielofunkcyjna sala wykładowa, sale do ćwiczeń i seminariów poszczególnych katedr i zakładów, gabinety stomatologiczne do leczenia standardowego i specjalistycznego wraz z salą do zabiegów w znieczuleniu ogólnym.

Centrum zostanie wyposażone w 136 foteli stomatologicznych z najnowocześniejszym oprzyrządowaniem oraz inną aparaturę, w tym specjalistyczne tomografy komputerowe.

Nowy obiekt powstaje w kampusie Uniwersytetu Medycznego przy ul. Chodźki. Będzie tu podziemny parking, a przy budynku utworzona zostanie strefa umożliwiająca krótkie zatrzymanie samochodu i pozostawienie pasażera. Inwestycja, której koszt - wraz z wyposażeniem - wynieść ma 52 mln zł, będzie sfinansowana z dotacji Ministerstwa Zdrowia, wynoszącej 30 mln zł, i własnych środków uczelni, w tym wpływów ze sprzedaży obecnej głównej siedziby centrum stomatologii przy ul. Karmelickiej. Stary budynek, biurowiec przystosowany do potrzeb uczelni w latach 70. ubiegłego wieku, nie spełnia współczesnych wymagań.

Nowe Centrum buduje firma Strabag, budynek jest już w tzw. stanie surowym. Inwestycja ma się zakończyć w kwietniu przyszłego roku.

Stomatologiczne Centrum Kliniczne Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przyjmuje rocznie ponad 80 tys. pacjentów. 

Zbigniew Kopeć

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum