Lublin: w szpitalu uniwersyteckim utworzono centrum urazowe dla dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2019 16:48

Centrum urazowe dla dzieci, gdzie diagnozowani i leczeni będą pacjenci z najcięższymi wielonarządowymi urazami, np. po wypadku komunikacyjnym, otwarto w poniedziałek (14 stycznia) w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Koszt uruchomienia centrum to 6,5 mln zł.

Lublin: w szpitalu uniwersyteckim utworzono centrum urazowe dla dzieci
Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie Jerzy Szarecki. Fot. Archiwum

- Zapewniamy tu kompleksową opiekę, najwyższej klasy specjalistów i sprzęt medyczny. W momencie dotarcia takiego dziecka do nas, poddajemy go pełnej diagnostyce. Nie ma konieczności przewożenia go do innej jednostki, wszystko jest na miejscu - powiedział dziennikarzom dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie Jerzy Szarecki.

Utworzenie centrum urazowego dla dzieci w Lublinie pochłonęło ponad 6,5 mln zł, z czego 85 proc. kosztów stanowi dofinasowanie unijne z programu "Infrastruktura i środowisko 2014-2020". Oprócz robót budowlanych, polegających na dostosowaniu i adaptacji pomieszczeń w szpitalu na potrzeby centrum, kupiono kilkanaście jednostek sprzętu medycznego, w tym m.in. tomograf komputerowy, aparat rentgenowski, aparat ultrasonograficzny, aparat do znieczulenia ogólnego i sprzęt do zabiegów neurochirurgicznych.

Centrum urazowe w szpitalu dziecięcym w Lublinie to kolejny taki ośrodek otwarty w ostatnim czasie w Polsce. Zastępca dyrektora departamentu funduszy europejskich w Ministerstwie Zdrowia Małgorzata Iwanicka-Michałowicz powiedziała, że obecnie realizowany jest projekt, który przewiduje w sumie utworzenie dziewięciu centrów urazowych dla dzieci, dwóch centrów dla dzieci i dla dorosłych oraz jednego centrum urazowego dla dorosłych.

- Finalizują się realizacje projektów, jeżeli chodzi o centra urazowe w Olsztynie, Białymstoku, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Kielcach i w Częstochowie. Jeśli trudna sytuacja na rynku budowalnym nie wpłynie na wydłużenie realizacji projektu, to możemy spodziewać się najpóźniej na początku 2010 r., że ta sieć centrów urazowych będzie działać zgodnie ze wszystkimi założeniami - powiedziała Iwanicka-Michałowicz.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie to największa w regionie lecznica dla dzieci. Rocznie hospitalizowanych jest tu ponad 30 tys. pacjentów.

Centrum urazowe (CU) - to wydzielona część szpitala, w której są diagnozowani i leczeni pacjenci z najcięższymi urazami, np. po wypadku komunikacyjnym czy upadku z wysokości. Zadaniem takiego centrum - wyposażonego w odpowiedni specjalistyczny sprzęt - jest całościowa i szybka diagnoza oraz wielospecjalistyczne leczenie pacjenta. Po zakończeniu zabiegów ratujących życie centrum kieruje pacjenta na inny oddział lub do innej placówki leczniczej, żeby kontynuować jego leczenie lub rehabilitację. 

Renata Chrzanowska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum