Lublin: szpital kolejowy inwestuje dzięki unijnemu wsparciu

Autor: Gazeta.pl, SA/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2010 19:47

Okręgowy Szpital Kolejowy w Lublinie jeszcze w tym roku, dzięki środkom pozyskanym w ramach ZPORR, będzie miał zintegrowany system informatyczny i przeprowadzi remont.

– Na razie nasze poszczególne oddziały przekazują sobie informację mailem albo telefonicznie – mówi Mirosława Borowiec, dyrektor szpitala. Podkreśla, że system informatyczny umożliwi bezpośredni przepływ danych pomiędzy oddziałami, co przyspieszy m.in. diagnozowanie, a to z kolei skróci kolejki pacjentów do leczenia. System będzie gwarantował poufność informacji o chorych.

System dla całego szpitala ma kosztować ok. 6 mln zł.

To nie jedyna inwestycja, która czeka ten szpital. W ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, placówka zamierza kupić też dwa nowoczesne aparaty: RTG trafi do Zakładu Diagnostyki Obrazowej, a na oddziale internistyczno-kardiologicznym znajdzie się urządzenie do tzw. prób wysiłkowych. Ponadto planuje odnowić nie remontowany od blisko 35 lat gmach szpitala i wymienić ogrzewanie.

Remont szpitala rozpocznie się latem.

Warto przypomnieć, że unijne miliony trafiają do wszystkich praktycznie placówek ochrony zdrowia w 16 województwach. W latach 2007-2013 jest możliwość pozyskania siedmiokrotnie wyższej kwoty na wsparcie służby zdrowia niż w okresie 2004-2006. Są przy tym możliwości otrzymania dotacji zarówno w ramach centralnych programów operacyjnych, jak i regionalnych.

Wiele inwestycji w ochronie zdrowia jest realizowanych dzięki wojewódzkim regionalnym programom operacyjnym, takich jak Kapitał Ludzki, Infrastruktura i Środowisko czy Innowacyjna Gospodarka.

Najczęściej inwestycje w ochronie zdrowia są realizowane w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Łączna wielkość środków finansowych zaangażowanych w realizację tego programu w latach 2007-2013 wyniesie 37,6 mld euro, z czego wkład unijny - to 27,9 mld euro. Na przedsięwzięcia inwestycyjnego w ochronie zdrowia  przeznaczono w tym programie 350 mln euro (przy np. 19,4 mld euro  przewidzianych dla sektora transportowego, 1,7 mld – dla energetyki, 490 mln - kultury i 500 mln euro – dla szkolnictwa wyższego).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum