Lublin: szpital kliniczny zakończył modernizację SOR-u

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2012 15:24

13,2 mln zł kosztowała kompleksowa modernizacja i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego największej lecznicy na Lubelszczyźnie - Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Większość kosztów sfinansowano z funduszy unijnych.

Lublin: szpital kliniczny zakończył modernizację SOR-u
Nowy SOR zastąpił dawne dwie izby przyjęć: ogólną i urazową, których pomieszczenia zostały przebudowane i dostosowane do nowych wymagań. Powstał przelotowy wjazd dla karetek pogotowia oraz oddzielne wejście dla pacjentów pieszych. W oddziale są m.in. dwie sale operacyjno-zabiegowe, trzy pracownie endoskopowe, pracownia tlenoterapii hiperbarycznej oraz pracownia tomografii komputerowej. Do dyspozycji lekarzy są aparaty USG i rentgenowskie oraz inne niezbędne do szybkiego diagnozowania stanu pacjentów.
 
Wszystkie pomieszczenia, w których przebywają pacjenci, wyposażone zostały w inteligentną sieć komputerową umożliwiającą podłączenie urządzeń monitorujących parametry życiowe z możliwością podglądu przez dyżurujących lekarzy z centralnego stanowiska. Zainstalowana została poczta pneumatyczna do przesyłania próbek krwi do laboratorium i odbierania wyników badań.

Do SOR trafia średnio od 130 do 150 pacjentów na dobę. W tym roku, do końca października, przyjęto tu już 45,6 tys. pacjentów, tyle samo co w całym roku ubiegłym. 12 tys. pacjentów przyjęto w trybie nagłym.

Prace przy przebudowie trwały dwa lata. Wykonywała je spółka Mostostal Warszawa przy współpracy z firmami Wamaco i Elektromeks. Całkowity koszt projektu wyniósł 13,2 mln zł, z czego na zakup aparatury medycznej, sprzętu i informatyzację przeznaczono prawie 5 mln zł.

Projekt uzyskał dofinansowanie z unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości blisko 10 mln zł. Ministerstwo Zdrowia dofinansowało go kwotą 1,7 mln zł; resztę kosztów szpital pokrył z własnych środków.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum