Lublin: szpital kliniczny będzie rozbudowany i zmodernizowany za 325 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 października 2015 17:42

Szpital Kliniczny nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie będzie rozbudowany i zmodernizowany. Rada Ministrów przyjęła we wtorek (20 października) wieloletni program rozbudowy szpitala; koszt realizacji wszystkich zadań programu to prawie 325 mln zł.

Lublin: szpital kliniczny będzie rozbudowany i zmodernizowany za 325 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Program będzie realizowany w latach 2016-2022 i ma być nadzorowany przez ministra zdrowia - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 to jedna z czterech jednostek klinicznych lubelskiej uczelni. W szpitalu funkcjonuje 17 klinik.

- To wielka chwila, przełomowy moment w dziejach uczelni, a także punkt zwrotny w historii najstarszego lubelskiego szpitala przy ul. Staszica, lecznicy z ponad stuletnią przeszłością, pracującej w trudnych warunkach lokalowych - powiedział prof. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego.

Podkreślił, że traktuje decyzję rządu "jako wyraz uznania dla lubelskiego uniwersyteckiego ośrodka klinicznego".

- Nasze starania trwały kilkanaście lat. Cieszę się, że dostaliśmy - jako miasto, województwo i region - niepowtarzalną szansę na dalszy dynamiczny rozwój specjalistycznej, nowoczesnej bazy leczniczej. Dziś wiele klinik nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu na świadczenia medyczne, ze względu na szczupłą bazę i rosnącą z roku na rok zachorowalność pacjentów, m.in. na choroby układu krążenia, nowotworowe oraz psychiczne - dodał rektor.

Przyjęty przez rząd program przebudowy i rozbudowy szpitala ma na celu lepsze dostosowanie infrastruktury placówki do wymogów unijnych, a także zwiększenie jej dostępności dla pacjentów i ułatwienie kompleksowego ich leczenia. Powierzchnia użytkowa szpitala ma wzrosnąć o blisko 16 tys. m.kw., a liczba łóżek z obecnych 686 do 844.

W programie przewidziano m.in. utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego oraz Zakładu Radioterapii, dostosowanie Kliniki Chorób Zakaźnych do wymagań koniecznych do leczenia osób podejrzanych o zarażenie wirusem ebola. Powiększone zostaną kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku, stworzone będzie zaplecze dla pobytów dziennych pacjentów i jednodniowych do chemioterapii.

Dach szpitala ma tak skonstruowany, aby można było wybudować tam lądowisko dla helikopterów. Jednostki zabiegowe szpitala (mieszczące się obecnie w budynkach po dawnym klasztorze) będą przeniesione do obiektów dobudowanych od strony północno-wschodniej szpitala.

Program przewiduje też utworzenie nowoczesnych pracowni diagnostycznych oraz pomieszczeń do udzielania świadczeń w trybie jednodniowym, dziennym i ambulatoryjnym. Szpital zwiększy liczbę pacjentów przyjmowanych w systemie jednodniowym, w przypadkach gdy nie jest konieczna hospitalizacja. Szpitalne oddziały będą doposażone w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i leczniczy.

Inwestycje pozwolą na leczenie pacjentów praktycznie w jednym miejscu - obecnie jednostki szpitala zlokalizowane są w różnych punktach miasta. Na realizację wszystkich zadań programu potrzeba prawie 325 mln zł.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze