Polska/Rynek Zdrowia | 28-05-2009 17:24

Lublin: pogotowie kupuje nowe karetki

Stacje pogotowia ratunkowego na Lubelszczyźnie będą kupowały ze środków unijnych nowoczesne ambulanse. Karetki mają jeździć już jesienią.

Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie, planuje zakup za ponad milion złotych czterech ambulansów z wyposażeniem. - Od pewnego czasu regularnie wymieniamy pojazdy - mówi dyrektor Kulesza.

Do mieszkańców Zamościa i okolic na ratunek wyjeżdża 11 karetek. 8 z nich to nowe pojazdy, wymiany wymagają trzy. I właśnie tyle nowych pojazdów pojawić się ma w Zamościu jesienią.

Na nowe karetki czeka SPZOZ w Lubartowie. Za blisko dwa miliony złotych chce kupić 5 pojazdów. Dyrektor SPZOZ Waldemar Dudziak mówi, że nowe pojazdy służyć będą nie tylko mieszkańcom Lubartowa i okolic. Jeden zespół stacjonuje bowiem w Kocku. Chodzi o to, by móc szybko dotrzeć do ofiar wypadków, które mają miejsce w tamtej okolicy i ruchliwej trasie Lublin - Białystok.

Lubartowski SPZOZ chce również, by jeden z nowo zakupionych ambulansów stacjonował w Michowie. - To dlatego, że tamte okolice są czarną plamą na mapie ratownictwa w naszym regionie. Czas dojazdu karetki do Michowa wynosi obecnie 40-45 minut. To stanowczo za długo. Gdzie indziej karetki są w stanie dojechać w 15 minut - dodaje Dudziak.

By karetka stacjonowała w Michowie potrzebna jest jednak pozytywna decyzja wojewody dotycząca liczby zespołów i zmian na mapie ratownictwa medycznego.