Lublin: oddano do użytku nowy budynek poradni w centrum onkologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2019 16:53

Nowy budynek poradni specjalistycznych oddano do użytku w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie. Sześciokondygnacyjny gmach wygodnie pomieści ponad 30 poradni. Kosztował około 50 mln zł.

Lublin: oddano do użytku nowy budynek poradni w centrum onkologii
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej; FOT. Wojciech Nieśpiałowski/Dziennik Wschodni

Wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślił, że zakończenie kolejnego etapu rozbudowy lubelskiego centrum onkologii ma wielkie znaczenie dla ochrony zdrowia w mieście i regionie.

- Jest znakomita wiadomość dla społeczeństwa. Szpital będzie mógł funkcjonować jako szerokoprofilowy, w pełnym zakresie udzielający kompleksowych świadczeń zdrowotnych, co jest niezmiernie ważne w chorobach nowotworowych - powiedział Sprawka.

Poradnie przeniesione zostały z innego budynku. W poniedziałek specjaliści zaczęli przyjmować w nich pacjentów. - Dotychczas była ciasnota nieludzka. Teraz mamy sześć kondygnacji, ponad 8,2 tys. mkw. Jest to potężny obiekt, który da pacjentom komfort. Uruchomiona została wygodna rejestracja główna z systemem kolejkowym - powiedziała dyrektor COZL prof. Elżbieta Starosławska.

- Teraz przy tych możliwościach, nowych powierzchniach, powinny się skrócić kolejki do specjalistów. Możemy więcej lekarzy dać do tych poradni, tylko musimy praktycznie zobaczyć, jak to zacznie działać - dodała dyr. Starosławska.

W nowym gmachu jest ponad 30 poradni. Przyjmować w nich będą specjaliści w onkologii, radioterapii, chemioterapii, a także m.in. anestezjolodzy, genetycy, okuliści, endokrynolodzy, foniatrzy, psycholodzy, immunolodzy i hematolodzy. Funkcjonuje oddział chirurgii jednego dnia z dwiema salami operacyjnymi, oddział chemioterapii dziennej i apteka szpitalna.

- Będzie jeszcze nowa poradnia medycyny nuklearnej, diabetologiczna, transplantologiczna. Powstanie mały oddział kardioonkologii i oddział chirurgii plastycznej. Będzie barek, kawiarenka, zdrowa żywność. Zawsze marzyłam, żeby tu zawsze były soki naturalnie robione na miejscu i tak będzie - dodała prof. Starosławska.

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest jednostką samorządu województwa lubelskiego. Jego rozbudowa trwa od 2011 r. Budowa nowego gmachu poradni specjalistycznych kosztowała około 50 mln zł, a łącznie na ten cel wydano już blisko 370 mln zł.

W przyszłym roku oddany ma być do użytku jeszcze jeden budynek centrum, który pomieści m.in. oddział przeszczepowy i medycyny nuklearnej. Liczba łóżek szpitalnych w centrum zwiększy się z 286 do 507.

Rozbudowa COZL przedłużyła się, prace wykonuje obecnie trzeci już wykonawca, firma Budimex. Na wyposażenie rozbudowanej placówki potrzeba około 120 mln zł. Trwają starania o pozyskanie tych pieniędzy. Łącznie wszystkie koszty powstania i rozbudowy lubelskiego centrum onkologii mają się zamknąć kwotą około 555 mln zł.

Zbigniew Kopeć (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum