Lublin: nowy oddział dla przewlekle chorych

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2009 19:46

Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. J. Bożego w Lublinie jest już gotowy do otwarcia oddziału dla przewlekle chorych. Rozpocznie on działalność prawdopodobnie już w lipcu.

W Lublinie działa tylko jeden 40-łóżkowy oddział dla przewlekle chorych w Szpitalu Kolejowym w Lublinie. Na przyjęcie trzeba czekać ponad pół roku. Już niebawem sytuacja ma ulec poprawie – podaje Kurier Lubelski.

– Jesteśmy praktycznie gotowi do przyjęcia pierwszych chorych - informujei Tomasz Leonkiewicz, zastępca dyrektora szpitala im. Jana Bożego w Lublinie. – Czekają na nich sale i personel. Musimy tylko dokończyć formalności związane z odbiorem nowego oddziału przez sanepid, wpisaniem go do rejestru wojewody, no i podpisaniem kontraktu z NFZ. Liczymy jednak, że w lipcu placówka ruszy.

Na początek nowy oddział dla przewlekle chorych będzie liczył 25 łóżek. Docelowo ma być o 50 miejsc więcej. Szpital dla potrzeb osób starszych sukcesywnie zamierza wykorzystywać pomieszczenia po opuszczanych oddziałach zakaźnych. Pierwsze 25 łóżek stanęło właśnie w starym budynku, w którym przed laty funkcjonowało zakaźnictwo. Gmach przeszedł gruntowny remont. Szpital zakupił sprzęt medyczny potrzebny do opieki nad osobami starszymi. Pieniądze na ten cel - ponad 4 mln zł - wyłożył Lubelski Urząd Marszałkowski.

Lekarze alarmują, że przybywa chorych, którzy potrzebują opieki w oddziałach dla przewlekle chorych.

– Ma to związek ze starzeniem się naszego społeczeństwa. Dlatego placówek dla osób przewlekle chorych będziemy potrzebować coraz więcej – wyjaśnia Jacek Solarz, dyrektor szpitala im. Jana Bożego.

Dodaje, że szpital im. Jana Bożego, który zawsze zajmował się leczeniem ludzi biednych, starszych oraz tych, których inne placówki odsyłały, nie mógł na te potrzeby nie zareagować. Stąd w przyszłości wola rozbudowania tego oddziału o kolejne 50 łóżek.

Stanie się to wówczas, kiedy wynajmowane od szpitala pomieszczenia opuści Klinika Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego. Przenosiny kliniki do nowego gmachu planowane są już w lipcu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum