PAP/Rynek Zdrowia | 15-11-2016 19:00

Lublin: konkurs na koncepcję rozbudowy szpitala klinicznego rozstrzygnięty

To będzie nowoczesny budynek z 10 salami operacyjnymi i lądowiskiem dla śmigłowców na dachu. Szacowany koszt budowy nowego gmachu Szpitala Klinicznego nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wyniesie 60 mln zł.

Budowa nowego gmachu to jeden z elementów rozbudowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

We wtorek (15 listopada) rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną gmachu, który ma powstać przy ul. Staszica, jednej z trzech lokalizacji szpitala. Konkurs wygrała spółka Vamed Polska z Warszawy.

Nowy gmach powstanie na skarpie opadającej w kierunku rzeki Czechówki, ma komponować się z użytkowanymi przez szpital zabudowaniami poklasztornymi. W miejscu dawnego wirydarza klasztornego powstanie zadaszona przestrzeń, miejsce spotkań pacjentów i osób odwiedzających.

Vamed będzie teraz zaproszony do rozmów w sprawie opracowania projektu budowlanego.

- Chcemy, aby prace budowlane rozpoczęły się pod koniec przyszłego roku - zapowiedział dyrektor szpitala Adam Borowicz.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 to jedna z czterech jednostek klinicznych lubelskiej uczelni medycznej. W szpitalu funkcjonuje 17 klinik. W listopadzie ubiegłego roku rada ministrów przyjęła wieloletni program jego rozbudowy kosztem ponad 324 mln zł. Budowa nowego gmachu to jeden z elementów tego projektu.

Borowicz podkreślił, że dzięki inwestycji powiększy się powierzchnia obiektów szpitala, ale zmniejszy się liczba łóżek. Obecnie cały szpital dysponuje blisko 600 łóżkami, po rozbudowie będzie ich o 70 mniej.

- Poprawi się komfort pacjentów. Chcemy więcej powierzchni wykorzystać na jednodniowe pobyty lecznicze i diagnostyczne, w ten sposób będziemy mogli pomóc większej liczbie pacjentów - powiedział.

W nowym budynku przy ul. Staszica będą jedno- i dwuosobowe pokoje dla pacjentów wyposażone w łazienki, 10 sal operacyjnych, szpitalny oddział ratunkowy, lądowisko dla śmigłowców na dachu.

- W budowlach historycznych chcemy zostawić te części szpitala, które nie wymagają specjalnych warunków, głównie część dydaktyczną i szkoleniową, oraz te kliniki, które nie potrzebują sal operacyjnych - dodał Borowicz.

Rektor lubelskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Drop podkreślił, że rozbudowa szpitala klinicznego nr 1 ma "historyczne znaczenie".

- Ten szpital jest kolebką medycyny lubelskiej, zasługuje na to, by go zmodernizować i unowocześnić. Starania o to trwały wiele lat, bardzo nam zależało na tym projekcie - powiedział Drop.

Historia szpitala klinicznego nr 1 sięga początków XIX w., kiedy to w pomieszczeniach klasztoru, pozostałego po kasacji zgromadzenia karmelitanek bosych, przy obecnej ul. Staszica, zorganizowano szpital św. Wincentego a Paulo. Po II wojnie światowej przekształcono go w szpital kliniczny. Obecnie leczy się w nim stacjonarnie ok. 36 tys. pacjentów rocznie.

Rozbudowa i modernizacja obiektów szpitala ma trwać do 2022 r. Najwcześniej, w 2018 r., powinna się zakończyć trwająca już budowa nowego gmachu przy ul. Radziwiłłowskiej, dokąd przeniesione zostaną z ul. Staszica Klinika Chirurgii Onkologicznej oraz poradnie chemioterapii i radioterapii. Kolejnym etapem projektu ma być rozbudowa Kliniki Psychiatrii, mieszczącej się przy ul. Głuskiej.