Lublin: inteligentne światła przepuszczą karetkę na sygnale

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 12:30

Lublin do 2014 r. ma zrealizować unijny projekt budowy inteligentnej sygnalizacji świetlnej dzięki której np. jadąca na sygnale karetka trafi na tzw. zieloną falę.

Przetarg na budowę takiej sygnalizacji w Lublinie wygrała hiszpańska firma Aeronaval de Construcciones e Instalaciones. Koszt przedsięwzięcia przekracza 24 mln zł, jednak część tych wydatków pokryje dotacja unijna - informuje serwis Gazeta.pl.

System obejmie najważniejsze lubelskie skrzyżowania. Światła sygnalizacyjne zostaną połączone światłowodami, co pozwoli na zsynchronizowanie ich działania. Ma to doprowadzić do unikania sytuacji, w której kierowcy muszą ciągle zatrzymywać się na kolejnych skrzyżowaniach.

W kryzysowych sytuacjach system umożliwi na taką zmianę ustawienia świateł, aby ułatwić przejazd jadącej na sygnale karetki pogotowia.

Co więcej, system ma uwzględniać różne rodzaje wypadków i dostosowywać do nich swoją pracę. W zależności od tego, czy zdarzy się poważny karambol, czy też drobna stłuczka, wiadomość o tym trafi do centrum zarządzania i zadaniem jego operatorów będzie odpowiednie dostosowanie świateł tak, żeby przepuścić ambulanse i rozładować tworzące się korki.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum