Lublin: hospicjum dla dzieci ma oddział stacjonarny

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 16 marca 2015 16:12

W Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie otwarto stacjonarny oddział opieki. Jego budowę sfinansowano z odpisów 1 proc. podatku. Hospicjum łącznie obejmuje opieką - głównie w domach - ok. 60 nieuleczalnie chorych dzieci z Lubelszczyzny.

Lublin: hospicjum dla dzieci ma oddział stacjonarny

Otwarty w poniedziałek (16 marca) stacjonarny oddział opieki pomieści 11 dzieci. - W tej chwili mamy pod opieką pięcioro dzieci. Jedno dzisiaj właśnie poszło do nieba - powiedział założyciel i prezes hospicjum, franciszkanin o. Filip Buczyński.

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia powstało w 1997 r. Przez wiele lat organizowało pomoc medyczną i psychologiczną swym pacjentom wyłącznie w ich domach. Obecnie opieką domową obejmuje 52 nieuleczalnie chorych dzieci oraz ich rodziny na terenie całej Lubelszczyzny.

Do stacjonarnego oddziału trafiają dzieci w stanach terminalnych, w wieku do 18 roku życia, które z różnych powodów nie mogą otrzymać odpowiedniej opieki w swoich domach, np. ich stan zdrowia wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu, albo też nie mają rodziców, czy też ich opiekunowie są chorzy.

W oddziale stacjonarnym hospicjum pracuje 11 osób - lekarze, pielęgniarki i opiekunki medyczne. Dwie z opiekunek to matki, których dzieci były pod opieką hospicjum i zmarły. Obie panie dokonały symbolicznego przecięcia wstęgi podczas uroczystego otwarcia oddziału.

Stacjonarny oddział hospicjum powstał przy oddanym do użytku w 2009 r. Domu Małego Księcia - ośrodku rehabilitacyjnym dla dzieci, z salami do terapii, gabinetami lekarskimi i hostelem dla rodziców.

O. Buczyński powiedział, że budowa stacjonarnego oddziału hospicjum dziecięcego - jedynego takiego na terenie woj. lubelskiego - kosztowała ok. 1,5 mln zł, a fundusze na ten cel pochodziły głównie ze zbieranych rokrocznie wpłat z odpisu 1 procenta podatku dochodowego.

Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie jest jedynym hospicjum dla dzieci w Lubelskiem. Jego działalność jest częściowo finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale znaczna część środków na opiekę nad dziećmi i ich rodzinami pochodzi od różnych darczyńców - osób prywatnych, firm, instytucji, fundacji - oraz z różnego rodzaju zbiórek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum