×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lublin: dodatkowe 15 mln zł na remont szpitala dziecięcego. Pochodzą z tzw. "resztówek"

Autor: • Źródło: PAP07 marca 2023 16:12

Dodatkowe 15 mln zł z funduszy unijnych na trwający remont otrzymał we wtorek Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Łączny koszt przebudowy wynosi prawie 118 mln zł. Prace mają zakończyć się w wakacje.

Lublin: dodatkowe 15 mln zł na remont szpitala dziecięcego. Pochodzą z  tzw. "resztówek"
Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
  • Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski wręczył we wtorek dyrektorowi szpitala Ryszardowi Śmiechowi aneks do umowy na dofinansowanie trwającej przebudowy części placówki.
  • Podczas konferencji prasowej marszałek powiedział, że dodatkowe 15 mln zł dla dziecięcego szpitala pochodzi z tzw. resztówek
  • To pieniądze pozostałe po mijającej perspektywie finansowej Unii Europejskiej

Aby pieniędzy było jak najwięcej

- Mogę obiecać, że będziemy robić wszystko, żeby tych pieniędzy jak najwięcej wpłynęło do USD - zastrzegł, dodając, że placówka przy ul. Gębali jest "de facto jedynym szpitalem pediatrycznym w województwie".

Jak przyznał, oddziały pediatryczne są także w innych lecznicach, ale brakuje lekarzy pediatrów. "Większość mieszkańców Lubelszczyzny pomocy szuka od razu w USD" - uzupełnił.

Dyrektor Śmiech potwierdził, że przyznane dofinansowanie umożliwi zakończenie remontu w terminie. Wyliczył, że łączny koszt przebudowy wynosi prawie 118 mln zł, z czego blisko 50 mln zł to pieniądze z UE, a 25 mln zł pochodzi z budżetu państwa. - Wydatkowaliśmy do chwili obecnej już 90 mln zł - dodał.

Mówiąc o potrzebie przyznania dodatkowych środków, wskazał, że inwestycja podrożała z powodu nieprzewidzianych wydatków związanych m.in. z potrzebą likwidacji płyt azbestowych, które odkryto podczas remontu, i z koniecznością dostosowania obiektu do nowych przepisów przeciwpożarowych.

Gruntowny remont w dziecięcym szpitalu trwa od końca 2019 r. Prace obejmują modernizację wszystkich istniejących oddziałów wraz z doposażeniem w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. Dotychczas zakończone zostały prace m.in. na oddziałach: endokrynologicznym, rotacyjnym, otolaryngologii, ortopedii I i II, nefrologii, pulmonologii i neurologii, a także dotyczące nadbudowy VI piętra szpitala.

Trwa remont m.in. oddziału hematologii, pracowni endoskopowej szpitala i w poliklinice. Wykonywane są również prace instalacyjne na oddziałach: kardiologii, patologii niemowląt i patologii noworodków, hematologii i intensywnej terapii.

Przebudowa - wskazał dyrektor - ma zakończyć się w lipcu lub sierpniu tego roku, rozliczenie projektu ma nastąpić do końca 2023 r.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie to największa w regionie lecznica dla dzieci. Rocznie hospitalizuje ponad 30 tys. pacjentów. Jest tu m.in. centrum urazowe dla dzieci, stacja dializ, oddział hematologii, onkologii i transplantologii dziecięcej.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze