Lublin czeka na nowy ZOL

Autor: Gazeta Wyborcza, IB/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2009 12:04

Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie zmodernizuje swoje oddziały ginekologiczne, których zamknięciem groził Sanepid.

Środki już są: samorząd województwa wygospodarował na ten cel 0,5 mln zł. Jednostki pracują w XIX-wiecznych budynkach, od dawna domagających się inwestycji. W lecznicy powstanie także nowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Koszt jego utworzenia to około 1 mln zł.

- Czeka nas wykonanie projektu modernizacji całego budynku lub przynajmniej dwóch kondygnacji. Resztę środków przeznaczymy na remont położnictwa i porodówki - mówi dr Tomasz Leonkiewicz, zastępca dyrektora szpitala do spraw lecznictwa.

W te akurat oddziały warto zainwestować nie tylko z powodu stanowiska Sanepidu: ich działalność należy do opłacalnych, a w Szpitalu Jana Bożego przychodzi w ciągu roku na świat około 2,5 tys dzieci.

Prawie milion złotych szpital przeznaczy też na zakup sprzętu i wyposażenia dla powstającego 25-łóżkowego ZOL-U, którego otwarcie ma nastąpić już w maju. Zakład dla przewlekle chorych będzie mieścił się w świeżo wyremontowanym budynku dawnego oddziału zakaźnego.

ZOL w Szpitalu Jana Bożego jest cenną inwestycją dla miasta, które coraz dotkliwiej odczuwa brak łożek opieki długoterminowej. To samo dotyczy całego województwa lubelskiego.

- Młodzi wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy, społeczeństwo się starzeje - podkreślali menedżerowie podczas lutowej konfernecji regionalnej Rynku Zdrowia w Lublinie. - Potrzebujemy istotnych zmian w strukturze regionalnej ochrony zdrowia.

- Mamy poważne problemy z umieszczeniem pacjentów wymagających opieki paliatywnej - zwracała uwagę podczas konferencji prof. Anna Dmoszyńska, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku OSK w Lublinie. - Pozostają więc w klinice, gdzie doba hotelowa kosztuje ponad 300 zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum