Lublin: budowa nowego gmachu SPSK 1 ruszy "lada chwila". Koszt - blisko 100 mln zł

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 26 września 2019 12:32

Adam Borowicz, dyrektor SPSK 1 w Lublinie, w środę (25 września) podpisał z firmą Budimex umowę na budowę nowej, głównej siedziby szpitala klinicznego zlokalizowanej przy ul. Staszica 16.

Lublin: budowa nowego gmachu SPSK 1 ruszy "lada chwila". Koszt - blisko 100 mln zł
Materiały prasowe Źródło: spsk1.lublin.pl

Prace budowlane - jak informuje szpital - powinny zostać ukończone w ostatnim kwartale 2020 r. (stan surowy kompleksu budynków z pełną infrastrukturą). Kolejne dwa lata przeznaczone będą na wykończenie obiektów na zewnątrz i wewnątrz oraz ich wyposażenie. Pierwsi pacjenci trafią do tej części szpitala prawdopodobnie pod koniec 2022 r.

Szpital zaprojektowano na powierzchni 15 tys. mkw. i ośmiu kondygnacjach. Nad dachu zaplanowano lądowisko dla helikopterów LPR.

Budynek będzie podzielony na dwie części: tzw. „taras dolny”, na którym zaplanowano zintegrowany blok operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi, SOR, intensywną terapię oraz „taras górny”, który został podzielony na dwie bryły zlokalizowane po obu stronach głównego trzonu komunikacyjnego. Na górnych kondygnacjach znajdą się głównie oddziały łóżkowe, które będą przeniesione z dotychczasowych lokalizacji, zaś na niższych piętrach ulokowana będzie m.in. diagnostyka obrazowa, laboratoria i bank krwi.

Jak przypomina szpital, program "Przebudowa i rozbudowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie" obejmuje kilka odrębnych zadań, z których dwa zostały już niemal całkowicie ukończone. Powstał Zakład Radioterapii i nowy budynek Kliniki Chirurgii Onkologicznej przy ul. Radziwiłłowskiej; do użytku oddano też dwa obiekty przy ul. Głuskiej (na potrzeby klinik psychiatrii).

Podpisana 25 września umowa dotyczy trzeciego z zadań realizowanych w ramach inwestycji wieloletniej. Jak informuje Gazeta Wyborcza, prace budowlane rozpoczną się od wyburzenia niewielkiego budynku przy ul. Staszica 16, w którym obecnie znajduje się Klinika Chorób Zakaźnych. Jej pacjenci zostaną przeniesieni do innych lokalizacji. Później rozpocznie się budowa nowego gmachu, która ma potrwać 14 miesięcy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum