Lublin: Ministerstwo Zdrowia nie poskąpiło na rozbudowę Szpitala Klinicznego nr 4

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2009 19:02

Szpital Kliniczny nr 4 rusza z dużą inwestycją. Do 2012 powstanie tutaj czteropiętrowy budynek, gdzie znajdzie się nowy blok operacyjny szpitala. Obecnie w szpitalu działa jedynie prowizoryczny trakt operacyjny.

 - To trzecie piętro głównego bloku szpitala. Piętro wyżej znajduje się kuchnia i dział żywienia. Trudno nazwać taką lokalizacją inaczej niż fatalną - mówi Marian Przylepa, dyrektor PSK 4. - Gdy szpital powstawał w 1965 roku postanowiono, że sale operacyjne będą tu zlokalizowane tymczasowo.

Jak to zwykle bywa prowizorki okazują się najtrwalsze. Z biegiem lat rezygnowano z kolejnych zamiarów rozbudowy szpitala. Nigdy nie powstał kompleks klinik zabiegowych. Szpital musi jednak skończyć z wieloletnią prowizorką:

- Trakt operacyjny nie spełnia ciągle zmieniających się i coraz ostrzejszych norm. U nas na przykład brakuje sali wybudzeń - wyjaśnia dyrektor placówki. Unia Europejska dała polskim szpitalom czas do 2012 roku na dostosowanie się do norm. Placówki, które się do tego nie dostosują, będą musiały przestać leczyć.

Początkowo dyrekcja szpitala planowała jedynie zmodernizować istniejący trakt operacyjny. - To wiązałoby się jednak z unieruchomieniem szpitala. Dlatego powstała koncepcja budowy zupełnie nowego bloku operacyjnego. Koszt nie będzie dużo wyższy niż remont. Inwestycja już się rozpoczęła. Na dwóch piętrach będzie 12 sal operacyjnych. Na pozostałych dwóch kondygnacjach znajdą się: oddział intensywnej terapii z 25 łóżkami i pomieszczenia, w których będzie przeprowadzana sterylizacja na potrzeby bloku operacyjnego.

Trwają prace ziemne przygotowujące plac budowy. Cała inwestycja jest warta 48 mln złotych. Aż 42 miliony na budowę bloku operacyjnego przy ul. Jaczewskiego przeznaczyło Ministerstwo Zdrowia. O resztę musi postarać się sam szpital.

 - Jestem optymistą. Są możliwości pozyskania unijnych dotacji - mówi Marian Przylepa o brakujących sześciu milionach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum