MZ/Rynek Zdrowia | 28-03-2019 13:57

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ze wsparciem unijnym zmodernizuje kolejne bazy

W czwartek (28 marca) podpisano kolejną umowę o dofinansowanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Inwestycja o łącznej wartości ponad 23 mln zł obejmie wybudowanie i modernizację baz w Bydgoszczy-Osielsku, Katowicach, Białymstoku i Szczecinie-Goleniowie.

Modernizacja baz LPR ułatwia zachowanie standardu "złotej godziny". Fot. PTWP

Modernizacja baz LPR jest niezwykle ważna szczególnie w kontekście spełniania standardu tzw. "złotej godziny", czyli nieprzekraczania 60 minut pomiędzy zdarzeniem a rozpoczęciem specjalistycznego leczenia.

Obecna perspektywa finansowa środków unijnych pozwala na kontynuację budowy, remontów oraz doposażanie kolejnych baz: w Płocku, Olsztynie, Lublinie, Katowicach, Warszawie, Bydgoszczy oraz dalszą modernizację i rozbudowę baz w Gdańsku, Sanoku, Szczecinie i Białymstoku. Cały projekt ze względów technicznych podzielono na III etapy. Jego szacowana łączna wartość to 73,6 mln zł.

Uzupełnieniem podjętych działań z dofinansowaniem unijnym jest przystosowanie śmigłowców oraz wyposażenie załogi w sprzęt pozwalający na wykonywania operacji lotniczych w niesprzyjających warunkach atmosferycznych oraz w nocy.

Więcej: www.gov.pl