Łomża: kontrakt na badania rezonansem pod koniec roku?

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2011 13:00

W Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała St. Wyszyńskiego w Łomży w zmodernizowanej pracowni rezonansu magnetycznego rozpoczął pracę nowy 1,5-Teslowy aparat. Na razie szpital nie ma jednak kontraktu z NFZ na badania rezonansem.

Łomża: kontrakt na badania rezonansem pod koniec roku?

Jak informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Marian Jaszewski dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży cała inwestycja wraz z konieczną adaptacją pomieszczeń pracowni rezonansu magnetycznego kosztowała 4,15 mln zł

Szpital otrzymał w ramach  Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych środki na inwestycję z Ministerstwo Zdrowia w wysokości 3,262 mln zł. Dotacja z budżetu województwa podlaskiego wyniosła 575 tys. zł.

Jak mówi dyrektor stary aparat dostępny w szpitalu był to sprzęt o polu 0,2 Tesli. Nowy rezonans magentyczny, oddany do użytku 4 kwietnia, to wysokopolowy 1,5-Teslowy aparat nowej generacji, który pozawala na wykonanie pełnego zakresu badań.

- Możliwe są badania głowy, naczyń mózgowych, kręgosłupa, zatok, oczodołów, przysadki mózgowej, sutków, jamy brzusznej, klatki piersiwej, stawów i wiele innych, pełen zakres - wylicza Marian Jaszewski.

Jak informowaliśmy już w portalu rynekzdrowia.pl Szpital Wojewódzki w Łomży ma jednak kłopot ze świadczeniem bezpłatnych badań rezonansem, ponieważ nie ma kontraktu NFZ na tego typu ambulatoryjne badania specjalistyczne.

- Będziemy wykonywać badania rezonansem pacjentom naszego szpitala w ramach kontraktów na oddziałach oraz będziemy świadczyć usługi w zakresie rezonansu sąsiednim szpitalom - mówi nam Marian Jaszewski. - Niestety w zakresie ambulatoryjnych badań specjalistycznych rezonansem magnetycznym możemy przeprowadzać badania tylko odpłatnie - przyznaje dyrektor.

Tłumaczy, że szpital sygnalizował w Podlaskim Oddziale Wojewódzkim NFZ (POW NFZ), że chce zakontraktować tego rodzaju usługi. Okazało się jednak, że tego typu kontrakty są podpisywane na trzy lata, Fundusz dwukrotnie odmówił, tłumacząc się brakiem środków.

Jak informuje nas Marian Jaszewski szpital uzyskał zapewnienie dyrektora POW NFZ, że już pod koniec tego roku NFZ rozpisze konkurs na badania rezonansem magnetycznym na kolejne lata. - Z pewnoścą weźmiemy w nim udział - stwierdza dyrektor.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum