Łódzkie: 5 mln zł na zakup sprzętu dla samorządowych szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2010 14:37

Kolejne 5 mln zł na zakup sprzętu medycznego trafi w tym roku do szpitali podległych samorządowi województwa łódzkiego. Szpitale mają zakupić za te środki m.in.: tomograf komputerowy, aparat RTG, aparaty do znieczuleń i stoły operacyjne.

5 mln zł było zarezerwowanych w budżecie samorządu województwa na spłatę potencjalnych poręczeń kredytów zaciągniętych przez placówki służby zdrowia. Radni sejmiku województwa zdecydowali jednak, że pieniądze trafią bezpośrednio do szpitali – poinformowała Beata Sakowska z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu wzbogacić się ma o tomograf komputerowy. Na adaptację pomieszczeń i zakup tomografu przekazano 2,1 mln zł.

Za 590 tys. zł kupiony zostanie sprzęt dla Wojewódzkiego Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Narządu Ruchu im. Radlińskiego w Łodzi. Będzie to m.in. densytometr, który umożliwia małoinwazyjną diagnostykę pacjentów po urazach narządu ruchu oraz leczenie osteoporozy. Kupiony zostanie także aparat do znieczuleń oraz zestaw do artroskopii. 450 tys. zł pochłonie zakup aparatu RTG dla tej placówki.

Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie wzbogaci się m.in. o sterylizator parowy, aparat do znieczuleń, stoły operacyjne oraz respiratory. Na ten cel zarezerwowano 860 tys. zł. Łóżka ortopedyczne trafią też do szpitala im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim (200 tys. zł). Za 180 tys. zł Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach ma kupić aparat do znieczuleń oraz aparat elektrochirurgiczny.

Wśród najważniejszych inwestycji wcześniej już zaplanowanych w budżecie województwa łódzkiego na ten rok z przeznaczeniem na zakup sprzętu diagnostycznego są m.in. zakup tomografów komputerowych przez szpitale im. Biegańskiego i im. Piorgowa w Łodzi oraz szpital w Skierniewicach, a także zakup rezonansu magnetycznego i aparatu RTG przez placówkę w Sieradzu.

Niektóre szpitala planują także zakup sprzętu i aparatury medycznej z zaciągniętych w 2010 roku kredytów długoterminowych, które będą poręczone przez samorząd województwa łódzkiego; łącznie wydadzą z kredytów na ten cel ok. 11,5 mln zł.

Według danych samorządu województwa, w latach 2006-2010 przekazał on podległym sobie szpitalom na zakup nowoczesnego sprzętu w sumie niemal 58 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum