Łódź: zakończyła się restrukturyzacja i modernizacja szpitala MSW

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2015 16:22

Oddanie do użytku odremontowanych oddziałów otolaryngologii i okulistyki zakończyło w poniedziałek (23 marca) prowadzoną od siedmiu lat restrukturyzację szpitala MSW w Łodzi. W tym czasie placówka spłaciła ponad 53 mln zł długu i zainwestowała w remonty ok. 61 mln zł.

Łódź: zakończyła się restrukturyzacja i modernizacja szpitala MSW
Robert Starzec, dyrektor szpitala MSW w Łodzi Fot. PTWP

W uroczystości otwarcia po remoncie dwóch oddziałów - otolaryngologii i okulistyki - wzięli udział: minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk i minister sportu Andrzej Biernat, a także władze wojewódzkie i miejskie. Jak zaznaczył dyrektor placówki dr Robert Starzec, oddanie do użytku dwóch oddziałów oznacza zakończenie trwającej siedem lat restrukturyzacji i kompleksowej modernizacji szpitala.

- W 2008 r. szpital miał 53 mln zł zadłużenia. Nie mieliśmy płynności finansowej, było zagrożenie zwolnieniami. Podstawą naszego późniejszego sukcesu była umowa z pracownikami, że dajemy sobie kilka lat, wspólnie pracujemy i wspieramy się wzajemnie - podkreślił Starzec.

W ciągu siedmiu lat na terenie szpitala przeprowadzono ponad 20 inwestycji, m.in. całkowitą termomodernizację obiektu, remonty oddziałów chirurgii naczyniowej, interny, onkologii, chemioterapii, centralnego bloku operacyjnego, intensywnej terapii, stomatologii, radiologii. Zmodernizowano też szpitalny basen, wykorzystywany do zabiegów rehabilitacji. Szpital przeszedł cyfryzację.

- Mamy własną bardzo nowoczesną centralną sterylizację - to bezpieczeństwo pacjentów, a jednocześnie sposób dla szpitala na zarabianie pieniędzy, bo wykonujemy sterylizację dla innych szpitali. Nasza placówka nigdy nie miała procesu o zakażenia pacjentów - wskazał dyrektor.

Jedną z kluczowych zasad dyrekcji jest zachowanie wszystkich jednostek świadczących usługi medyczne - jak laboratorium analityczne, patomorfologia czy sterylizacja - w strukturach szpitala. - Jedyną usługą outsourcingową, z której korzystamy, są badania PET - wyjaśnił Starzec.

Szpital MSW generował straty od 1998 r. Większość - 29 mln z 53 mln zł długu, który placówka odnotowała w 2008 roku - stanowiło zadłużenie w ZUS. Jak zaznaczył Starzec, dodatkowy koszt tego zadłużenia wynosił ok. 4 mln zł rocznie.

Zadłużenie szpitala zostało całkowicie spłacone w 2014 roku. Obecnie nie posiada on żadnych tzw. zobowiązań wymagalnych.

- Wartość przeprowadzonych inwestycji to ponad 61 mln zł, z czego 34 mln zł szpital wygospodarował z własnych środków. Korzystaliśmy także ze środków UE. Wspólnie z pracownikami zdobyliśmy wszystkie dostępne w kraju certyfikaty ISO. Szczególnie cenimy sobie uzyskany w grudniu certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia - ze względu na uzyskany wynik 91 proc. spełnienia standardów, który należy do najwyższych w kraju - dodał Starzec.

Szpital MSW w Łodzi został utworzony na bazie przedwojennego obiektu szpitalnego z 1908 r. W latach 70. ubiegłego wieku dobudowano gmach, który obecnie jest główną siedzibą placówki. Rocznie w 12 oddziałach hospitalizowanych jest tu ok. 15 tys. pacjentów, 300 tys. przyjmowanych jest w ambulatoriach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum