Łódź: wkrótce PET w Koperniku będzie służył pacjentom

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 września 2013 20:01

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kopernika w Łodzi zostanie otwarta nowa pracownia, która niebawem przyjmie pierwszych pacjentów na onkologiczne badania pozytonową tomografią emisyjną (PET). Pozwala na wykrycie ognisk choroby nowotworowej i zaplanowanie radioterapii.

Łódź: wkrótce PET w Koperniku będzie służył pacjentom
W dawnym budynku gospodarczym powstała jedna z najnowocześniejszych pracowni PET w Polsce. Oprócz tomografu, znalazł się w niej cyklotron, czyli urządzenie do produkcji izotopów potrzebnych do badania. Do tej pory w Łodzi funkcjonował jeden PET - w szpitalu MSW. Podobnie jak większość działających w Polsce pozytonowych tomografów nie ma jednak tam cyklotronu i izotopy do badań muszą być sprowadzane.

Cyklotron i PET w "Koperniku" już działają. Na razie tomograf prześwietla fantomy. Już wkrótce urządzenia powinno zostać dopuszczone do badania ludzi. Pracownia ma większość potrzebnych zezwoleń. Trwają ostatnie kosmetyczne prace. Budowa i wyposażenie pracowni PET w "Koperniku" kosztowały 29 mln zł. 75 proc. kwoty wyłożyła Unia, resztę dał urząd marszałkowski.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum