Łódź: w szpitalu MSWiA otwarto zakład opiekuńczo-leczniczy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2017 18:11

Nowoczesny zakład opiekuńczo-leczniczy (ZOL) przeznaczony do opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi został otwarty w poniedziałek (17 lipca) w szpitalu MSWiA w Łodzi. W budynku odnowionym i wyposażonym kosztem 5,8 mln zł opiekę znajdzie 48 pensjonariuszy.

Łódź: w szpitalu MSWiA otwarto zakład opiekuńczo-leczniczy
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

- Remont i wyposażenie zakładu opiekuńczo-leczniczego kosztowały 5,8 mln zł, z czego 1,5 mln zł otrzymaliśmy od organu założycielskiego - Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Docelowo w placówce będzie 48 łóżek, w salach jedno-, dwu- i trzyosobowych, w bardzo dobrym standardzie, a także rehabilitacja, pełna opieka psychologiczna i zespoły zajęciowe. Myślę, że podobnie zorganizowanego ośrodka w woj. łódzkim do tej pory nie było - podkreślił dyrektor łódzkiego szpitala MSW Robert Starzec.

ZOL Przyjazny Dom Seniora powstał w najstarszym obiekcie należącym do kompleksu szpitalnego przy ul. Północnej w Łodzi i nawiązuje do jego pierwotnego przeznaczenia. W 1908 roku w neogotyckim budynku z czerwonej cegły otwarto ufundowany przez środowisko łódzkich ewangelików "Dom Miłosierdzia" prowadzony przez diakonisy. Od początku przyjmowano w nim chorych niezależnie od narodowości i wyznania, zgodnie z zasadami wielokulturowej Łodzi.

- Przyjazny Dom Seniora przeznaczony jest dla osób w jesieni życia, które wymagają kompleksowej opieki. W naszej placówce zapewnimy ją dzięki interdyscyplinarnemu zespołowi lekarzy, pielęgniarek, pracowników socjalnych, psychologów, dietetyków i rehabilitantów. Będziemy się starać, by zapewnić naszym pensjonariuszom jak najlepszą jakość życia - zaznaczyła kierowniczka ZOL Zdzisława Walak.

ZOL nie zawarł jeszcze kontraktu z NFZ; według dyrektora szpitala, pierwsi podopieczni zostaną przyjęci we wrześniu.

Otwarcie ZOL-u jest zwieńczeniem wieloletniej restrukturyzacji szpitala MSWiA w Łodzi. Placówka generowała straty od 1998 r. Większość - 29 mln z 53 mln zł długu, który szpital odnotował w 2008 r. - stanowiło zadłużenie w ZUS. Jak zaznaczył Starzec, dodatkowy koszt tego zadłużenia wynosił ok. 4 mln zł rocznie.

Zadłużenie szpitala zostało całkowicie spłacone w 2014 roku. W ostatnich latach kilkadziesiąt milionów złotych wydano na ponad 20 inwestycji, m.in. całkowitą termomodernizację obiektu, remonty oddziałów chirurgii naczyniowej, interny, onkologii, chemioterapii, centralnego bloku operacyjnego, intensywnej terapii, stomatologii, radiologii. Zmodernizowano też szpitalny basen, wykorzystywany do zabiegów rehabilitacji. Szpital przeszedł cyfryzację.

W szpitalu MSWiA rocznie jest hospitalizowanych ok. 15 tys. pacjentów, 300 tys. przyjmowanych jest w ambulatoriach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum