Łódź: w prywatnym szpitalu powstał bank komórek macierzystych

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2016 13:27

W prywatnym szpitalu Pulsmed w Łodzi powstała klinika transplantacji tkanki tłuszczowej i komórek macierzystych. Jest już też bank komórek macierzystych.

Łódź: w prywatnym szpitalu powstał bank komórek macierzystych
FOT. United Soybean Board/Flickr.com (CC BY 2.0); zdjęcie ilustracyjne

Szpital od ponad czterech lat wykorzystuje w leczeniu pacjentów komórki macierzyste, które pochodzą z ich własnej tkanki tłuszczowej. Ale do tej pory nie posiadał ani kliniki transplantacji, ani banku komórek - przypomina Dziennik Łódzki.

- Chcemy otworzyć się na inne placówki, a posiadanie kliniki oraz banku tkanek i komórek pozwoli nam rozwinąć tę współpracę np. z klinikami chirurgicznymi i ortopedycznymi, gdzie zastosowanie komórek macierzystych jest bardzo szerokie - mówi dr Zbigniew Kowalczyk, właściciel szpitala Pulsmed.

- Pacjenci, którzy do nas przyjeżdżali mieli podawane komórki tego samego dnia i na tej samej sali operacyjnej po pobraniu, ale niektórzy wymagają powtórzeń, dlatego bank umożliwi przechowanie ich i następne podanie - dodaje dr Kowalczyk, przypominając, że komórki macierzyste znajdują coraz większe zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum