PAP/Rynek Zdrowia | 08-12-2011 15:29

Łódź: w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym powstaje oddział brachyterapii

W Regionalnym Ośrodku Onkologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi powstanie nowoczesny oddział brachyterapii. Będzie to jedyny w Łódzkiem ośrodek stosujący napromienianie nowotworów od wewnątrz. Wartość inwestycji wynosi blisko 6 mln zł.

W czwartek (8 grudnia) z udziałem władz samorządu województwa i szpitala odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nowe przedsięwzięcie. Oddział zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2012 r.

Brachyterapia jest jedną z metod radioterapii nowotworów. Wykorzystuje się w niej energię fotonów lub cząstek pochodzącą z rozpadu izotopów promieniotwórczych, które umieszcza się w guzie lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Właśnie umiejscowieniem źródła promieniowania brachytarapia różni się od teleradioterapii, gdzie guzy naświetlane są z pewnej odległości, poprzez skórę.

- W brachyterapii za pomocą specjalnego aplikatora umieszcza się niewielki fragment materiału promieniotwórczego i pozostawia się go tam na określony czas. Zabiegi te wykonywane są w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym - wyjaśnia rzeczniczka lecznicy, Adriana Sikora. Materiałem promieniotwórczym niszczącym tkankę nowotworową jest w tej technice Iryd-192.

Według specjalistów brachyterapia doskonale sprawdza się w leczeniu najczęściej występujących rodzajów nowotworów: raka szyjki macicy, trzonu macicy, raka piersi i raka prostaty.

W łódzkim oddziale planowane jest także unowocześnienie brachyterapii raka oskrzela, wdrożona będzie brachyterapia śródoperacyjna jamy brzusznej, a u niektórych pacjentów, szczególnie paliatywnych, możliwe będzie zastosowanie tej metody w przypadkach nowotworów okolicy głowy i szyi, w nieoperacyjnych wznowach raka odbytu i u pacjentów z rakiem prącia.

Oddział brachyterapii liczący 25 łóżek po gruntownym remoncie będzie spełniał standardy sanitarne zgodne z normami unijnymi. Wszystkie instalacje i meble będą wymienione na nowe. Blok operacyjny oddziału przejmie część zadań onkologicznego bloku operacyjnego.

Całkowity koszt inwestycji to 5,9 mln zł. Finansowana jest ona głównie z budżetu województwa łódzkiego, przy udziale środków pochodzących z UE w ramach RPO Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.