Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia | 25-07-2017 12:05

Łódź: szpital wojewódzki będzie miał salę hybrydową

Oddział kardiochirurgii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Biegańskiego będzie miał salę hybrydową. Szpital otrzymał ok. 13 mln zł z funduszy europejskich na ten cel.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Nowa sala umożliwi m.in. wykonywanie mniej inwazyjnych zabiegów oraz łączonych procedur - kiedy część zabiegu jest "otwarta" a część wykonywana przezskórnie.

Oddział kardiochirurgiczny w „Biegańskim” otwarto prawie trzy lata temu. Placówka miała problem z finansowaniem leczenia - NFZ nie ogłaszał konkursu na ten zakres świadczeń; Fundusz zarzucił szpitalowi, że oddział nie spełnia wymogów, by dostać kontrakt na leczenie kardiochirurgiczne, ponieważ brakuje ciągłości świadczeń i sali hybrydowej.

Kardiochirurgia niemal rok stała pusta, bo dopiero w czerwcu 2015 r. NFZ zawarł umowę na ten zakres leczenia. Oddział pod kierownictwem dr. Grzegorza Religi ruszył pełną parą. Pacjentów i operacji było tyle, że pieniędzy z kontraktu z NFZ nie wystarczało do końca roku.

Teraz rocznie w oddziale kardiochirurgicznym przeprowadzanych jest ok. 400 operacji. Jak przekonuje dr Religa, mogłoby robionych być ich zdecydowanie więcej, bo potrzeby w regionie są bardzo duże, gdyby kontrakt z NFZ był większy.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl