Łódź: szpital Kopernika buduje bunkier do radioterapii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2014 15:47

Regionalny Ośrodek Onkologiczny szpitala im. M. Kopernika w Łodzi rozpoczął budowę nowoczesnego bunkra do radioterapii pacjentów z nowotworami. Dzięki inwestycji wartej 3 mln zł ośrodek mógł pozyskać kolejny akcelerator do napromieniania. Po zakończeniu inwestycji w woj. łódzkim liczba chorych poddanych radioterapii ma wzrosnąć z ok. 3,5 tys. do 6 tys. rocznie.

- Ministerstwo Zdrowia co roku dedykuje dla tego ośrodka jeden nowoczesny aparat do naświetleń. Warunkiem jest jednak udział własny i posiadanie miejsca, gdzie można taki aparat usytuować. Tego miejsca i środków na jego budowę nie mieliśmy. Z pomocą przyszła firma PZU, która przekazała 3 mln zł na budowę bunkra - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika Wojciech Szrajber.

Konstrukcja ścian bunkra mają zapewnić pacjentom i personelowi szpitala ochronę przed promieniowaniem, co pozwoli na bezpieczną diagnozę i terapię chorób nowotworowych. Budowa bunkra umożliwiła też sprowadzenie do szpitala kolejnego akceleratora do napromieniania.

- Mamy sześć tego typu urządzeń. To będzie siódme, ale najnowocześniejsze. Ma ten walor, że może całe ciało napromieniać. Do tej pory nie mogliśmy tego robić. To wielka jakościowa zmiana dla łódzkiej onkologii i hematologii - wyjaśnił Szrajber.

Nowy aparat umożliwi m.in. dokonywanie przeszczepów allogenicznych. - Przy tego typu przeszczepach trzeba najpierw pacjenta wysterylizować. Chodzi o to, żeby zabić dotychczasowe komórki krwionośne i przeszczepić mu nowy szpik - dodał Szrajber.

Leczenie w nowym obiekcie szpitala Kopernika ma się rozpocząć za sześć miesięcy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum