Łódź: pozwolenie na użytkowanie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2013 18:02

Po 38 latach prac zakończono budowę Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Władze uczelni otrzymały od powiatowego inspektora budowlanego pozwolenie na użytkowanie szpitala - poinformował rektor UM prof. Paweł Górski.

Łódź: pozwolenie na użytkowanie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego
Dodał, że wcześniej zgodę na użytkowanie wyraziła straż pożarna i Sanepid.

Jak mówił na spotkaniu z mediami szacuje się, że budowa Centrum kosztowała ponad miliard złotych, ale trudno to dokładnie obliczyć, bo przez ten czas zmieniały się ceny. Górski przypomniał, że potrzeba jeszcze w sumie 50 mln zł na wyposażenie placówki, aby można ją było uruchomić dla pacjentów. Prowadzone są w tej sprawie rozmowy z Ministerstwem Zdrowia. Przyznał, że resort przekazał właśnie z tej kwoty 10 mln zł.

Górski wierzy, że również pozostała kwota zostanie przekazana i pierwsi pacjenci będą mogli pojawić się w CKD na początku drugiego kwartału przyszłego roku.

Według niego, w szpitalu znaleźć się mają m.in. nowoczesne laboratoria: diagnostyczne, biochemiczne czy immunologiczne. Z jednego ze szpitali przeniesiona zostanie w całości kardiologia z kardiochirurgią. W CKD znajdzie się również ortopedia z rehabilitacją, w tym również ortopedia i rehabilitacja dziecięca. Zdaniem Górskiego będzie to jedyne takie miejsce w regionie. Ze szpitala im. Barlickiego przeniesiona zostanie nefrologia razem ze stacją dializ, a także diabetologia.

Rektor przyznał, że uczelnia czeka też na decyzję łódzkich radnych o przekazaniu szpitala im. Sonnenberga na łódzkich Stokach. Jeśli Rada Miejska zgodzi się na to, to do Centrum będzie można przenieść oddziały interny i chirurgii. Natomiast szpital na Stokach ma być wyremontowany a UM chce w nim urządzić oddziały geriatryczne i opieki długoterminowej.

Zdaniem rektora bez Centrum Kliniczno-Dydaktycznego istnienie Uniwersytetu Medycznego za kilka lat byłoby niemożliwe. - Warunki studiowania, uprawiania nauki bez tak dużego obiektu, centralnego szpitala klinicznego w uczelni publicznej są niemożliwe. Tym bardziej, że ministerstwo przesłało nam niedawno założenia zmian w ustawach, z których wynika, że w ciągu najbliższych 10 lat wszystkie uczelnie medyczne muszą zlikwidować tzw. bazę obcą - powiedział.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum