×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódź: powstało Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia08 grudnia 2015 17:12

Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej, specjalizujące się m.in. w diagnostyce molekularnej i opracowywaniu terapii indywidualnych, powstało w Technoparku w Łodzi.

Łódź: powstało Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Diagnostyka molekularna ma zastosowanie m.in. w terapii chorób serca, cukrzycy, nowotworów, choroby Alzheimera i chorób neurologicznych.

- Medycyna personalizowana to połączenie diagnostyki z terapią. Diagnostyka skupia się na poszukiwaniu zmian w materiale genetycznym pacjenta, które mogą wpływać na efektywność terapii i jej właściwy dobór z uwzględnieniem jak najniższej toksyczności i jak najszybszego działania - wyjaśniła menedżer laboratoriów dr n. med. Izabela Dróżdż.

Jak dodała, innowacyjność Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej polega na tym, że badacze podchodzą w nim do choroby nie jak do zjawiska występującego w całej populacji, lecz zajmują się schorzeniem konkretnego pacjenta. 

Laboratorium jest - zdaniem pracujących w nim badaczy - jednym z najnowocześniejszych na świecie. Wśród zaawansowanego technologicznie i unikatowego sprzętu dr Dróżdż wymieniła analizator MassArray, który jest platformą do analizy DNA i RNA i pozwala precyzyjnie określić zmiany w materiale genetycznym pacjenta oraz cytometr z sorterem FACSJazz, umożliwiający efektywne pozyskiwanie wybranych typów komórek od pacjenta.

- Sorter pozwala na wyodrębnienie od pacjenta interesujących nas komórek, niekiedy bardzo unikatowych, w tym także komórek macierzystych - zaznaczyła.

Pomiar aktywności życiowej komórek w czasie rzeczywistym dokonywany jest przez system xCelligence. Wszystkie testy prowadzone w Laboratorium wykonywane są z krwi pacjenta.

- Chcemy prowadzić diagnostykę molekularną, dzięki której można określić genetyczną predyspozycję do danej choroby, jeszcze zanim pojawią się jej symptomy. Terapię ściśle określonym lekiem można wtedy rozpocząć na etapie przedobjawowym. Tak dzieje się już np. w przypadku nowotworów sutka - wyjaśnił lider naukowy laboratoriów prof. dr hab. Janusz Szemraj.

Laboratorium dopiero rozpoczyna współpracę ze szpitalami, którym proponuje analizowanie genotypu wybranych pacjentów i na podstawie badań farmakogenetycznych prowadzonych in vitro dostosowanie leku i jego dawki do genotypu pacjenta.

Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej znajduje się w BioNanoParku - nowym centrum badawczo-wdrożeniowym łódzkiego Technoparku, które oficjalnie zostanie otwarte w styczniu przyszłego roku. Jest jednym z sześciu nowoczesnych laboratoriów, których budowa i wyposażenie kosztowała 178 mln zł. 85 proc. kosztów pokryła UE.

W BioNanoParku będą też działać Laboratoria: Badań i Strukturalnych Nanomateriałów, Biosensorów i Elektroniki Organicznej, Autentykacji Produktów, Biotechnologiczne oraz Symulacji Molekularnych. Technopark jest spółką, której głównymi udziałowcami są Gmina Łódź i Urząd Marszałkowski w Łodzi; współudziałowcy to: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum