Łódź: ponad 32 mln zł na remont największej w kraju kliniki położnictwa w ICZMP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 września 2019 14:55

Ponad 32 mln zł na remont największej w kraju kliniki położnictwa działającej w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przekazał w poniedziałek (9 września) wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Dotację na dziecięcą hematoonkologię - ponad 400 tys. zł - otrzymał także Centralny Szpital Kliniczny.

Łódź: ponad 32 mln zł na remont największej w kraju kliniki położnictwa w ICZMP
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek na terenie opuszczonej przez pacjentki i lekarzy Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) wiceminister oraz dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach podpisali umowę umożliwiającą przekazanie ponad 32 mln zł na generalny remont oddziału.

- To największa w kraju klinika położnictwa, podobnie jak ICZMP, które jest wysokospecjalistycznym ośrodkiem i liderem w dziedzinie m.in. perinatologii, ginekologii i położnictwa. Instytut jest tez wiodącym ośrodkiem naukowym i kuźnią kadr. Aby potencjał został utrzymany, musi nastąpić rewitalizacja tego obiektu - podkreślił Gadomski.

Zdaniem wiceministra, remont pozwoli na zwiększenie komfortu pacjentek przebywających w klinice wraz z dziećmi i stworzy nowe możliwości pracy dla personelu medycznego.

- Opieka nad matka i dzieckiem ma dla nas wymiar strategiczny. Nawet drobne projekty jak Ciąża plus, czyli bezpłatne leki dla kobiet w ciąży czy zwiększenie przez NFZ wyceny żywienia dla kobiet w ciąży i okresie poporodowym zbliżają nas do standardu europejskiego w opiece nad matką i dzieckiem - zaznaczył.

Kompleksowy remont obejmie III i IV piętro głównego budynku ICZMP - to ok. 6 tys. m kw. oddziałów szpitalnych zbudowanych i wyposażonych w latach 80. XX wieku. Zburzone zostaną wszystkie ściany, usunięte okładziny i instalacje - w ich miejsce powstaną nowe sale zabiegowe, pomieszczenia dla personelu i pacjentek. Jak zapewnił dyrektor placówki, po modernizacji miejsce to "niczym nie będzie różniło się od najlepszych klinik na świecie".

- Z rozpoczęciem remontu czekaliśmy tylko na podpisanie umowy. Prace planujemy na maksimum 9 miesięcy. Będziemy stopniowo oddawać do użytku części kliniki - najpierw jedno, potem drugie piętro. Musimy ten remont przeprowadzić w ten sposób, aby nie zmniejszyć liczby wykonywanych procedur - zaznaczył Banach.

Na czas modernizacji dwóch pięter, klinikę przeniesiono do pomieszczeń zastępczych - w budynku wybudowanym z rozmachem w czasach wyżu demograficznego nie brakowało miejsca na przeprowadzenie takiej operacji logistycznej.

Według zastępcy kierownika Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii Michała Krekory pod opiekę lekarzy z jego oddziału trafiają pacjentki z bardzo poważnymi powikłaniami.

- Właśnie dziś wykonywaliśmy cesarskie cięcie u pacjentki, która jest dializowana, a jej dziecko ma ciężką wadę serca. Ratowaliśmy ciężarne po wypadkach komunikacyjnych; rodziły u nas kobiety po operacjach serca, po raku trzustki, pacjentka po wielu udarach mózgu. Robimy wszystko, aby ten szpital - choćby w minimalnym stopniu - przypominał warunki domowe. To są pacjentki w ogromnym stresie, które przyjeżdżają tu po to, aby ratować swoje dzieci - wyjaśnił.

Tego samego dnia wiceminister Gadomski podpisał również umowę na wsparcie w wysokości 429 tys. zł dla dziecięcych klinik hematoonkologicznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym (CSK) w Łodzi.

- Wsparcie dla dziecięcych oddziałów hematologicznych wygospodarowaliśmy z programu ministerialnego finansowanego z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Przeznaczone zostanie głównie na sprzęt i wyposażenie, w razie potrzeby także na prace modernizacyjne. Hematoonkologia jest przez nas sukcesywnie wspierana od 2 lat. Jestem przekonany, że to nie koniec - zaznaczył.

Jak podała dyrektorka CSK Monika Domarecka, pieniądze przeznaczone zostaną na dokończenie wyposażenia i unowocześnienie sprzętu w jedynych w woj. łódzkim klinikach onkologicznych dla dzieci i młodzieży do 18 r.ż.

Agnieszka Grzelak-Michałowska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum