Łódź: otwarto przyszpitalne lądowisko dla śmigłowców ratowniczych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2009 12:40

Jeden z największych łódzkich szpitali - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika ma lądowisko dla śmigłowców ratowniczych. W piątek (15 maja) nastąpiło jego uroczyste otwarcie.

Wybudowanie lądowiska, które znajduje się na tyłach szpitalnego ogrodu, kosztowało 1,25 mln zł. Powstał kilkumetrowy nasyp otoczony siatką, obsiany trawą, z utwardzoną nawierzchnią i drogą dojazdową.

W ciągu paru minut od lądowania śmigłowca chory przewożony jest wprost pod drzwi sali operacyjnej oddziału ratunkowego. - W Polsce niewiele szpitali może pochwalić się posiadaniem lądowiska dla śmigłowców przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Naszemu szpitalowi to się udało - powiedziała rzecznik placówki Adriana Sikora.

Sikora przypomniała również, że historia budowy lądowiska zaczęła się pięć lat temu - w maju 2004 r., gdy na łódzkim lotnisku Lublinek (obecnie Port Lotniczy im. Wł. Reymonta) zaczęło działać Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. - Śmigłowce ratownicze świetnie sprawdzają się w szybkim transporcie chorych i rannych na duże odległości, ale nie mogły - z powodu braku odpowiedniego miejsca - lądować w pobliżu szpitala. Helikoptery lądowały więc na lotnisku, a stamtąd chorzy odbierani byli karetkami pogotowia i po podróży przez zakorkowane miasto docierali do szpitala - mówiła Sikora.

Jak twierdzi, to właśnie wtedy przed pięcioma laty, ówcześni szefowie szpitala doszli do wniosku, że placówka ma dość miejsca na utworzenie lądowiska na swoim terenie, a konkretnie w tylnej części wielkiego szpitalnego ogrodu.

Rozpoczęto przygotowania do inwestycji, m.in. poprzez sprzedaż „cegiełek” na budowę lądowiska. Jak się później okazało najliczniejszą grupą wśród darczyńców były dzieci z łódzkich szkół - podstawówek i gimnazjów. Ich reprezentanci byli specjalnymi gośćmi podczas uroczystego otwarcia lądowiska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum