Łódź: otwarcie odnowionej kardiologii w szpitalu MSWiA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2019 12:26

W szpitalu MSWiA w Łodzi otwarto w piątek (12 kwietnia) po remoncie - dofinansowanym przez organ założycielski - Ośrodek Kardiologii i Elektrofizjologii.

Łódź: otwarcie odnowionej kardiologii w szpitalu MSWiA
Fot. archiwum

- Jest oczywiste, że służba zdrowia wymaga obecnie wsparcia, nakładów finansowych. W ostatnich latach ten strumień pieniędzy do szpitali MSWiA popłynął znacznie szerszym strumieniem, ale to nie pieniądze decydują (o jakości usług szpitala - PAP), o tym decyduje lekarz, pielęgniarka, personel pomocniczy. Za to, że jesteście państwo wizytówką tego szpitala, bardzo dziękuję - mówił biorący udział w uroczystości szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński do uczestniczących w uroczystości pracowników SP ZOZ MSWiA w Łodzi.

Minister przypomniał, że jeszcze kilka lat temu łódzki szpital borykał się z problemem dużego zadłużenia i groziła mu likwidacja, a obecnie plasuje się na pierwszym miejscu w sieci placówek MSWiA.

- Tak duży dług, tak duże problemy finansowe, ale okazało się, że można. Przede wszystkim dlatego, że poziom świadczonych usług medycznych, czyli to, co jest istotą pracy każdego pracownika służby zdrowia, jest na takim wysokim poziomie. Mieszkańcy aglomeracji łódzkiej mają świadomość, że jest w Łodzi szpital, który świadczy komplementarną pomoc medyczną - to dla mnie jako ministra i potencjalnego pacjenta bardzo optymistyczne - zaznaczył.

Jakość pracy kadry szpitala MSWiA chwaliła także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, która zasiada w radzie społecznej tej placówki.

- Łódź ma świetną uczelnię - Uniwersytet Medyczny kształci znakomite kadry. Cieszę się, że w ślad za tak dobrze wykształconymi lekarzami pojawiają się przestrzenie, w których mogą oni wykonywać swój odpowiedzialny zawód. Liczę, że druga z kolei wizyta ministra Brudzińskiego nie będzie ostatnią, bo bez jego wsparcia nie udałoby się w tak szybkim tempie dokończyć wszystkich inwestycji - podkreśliła.

Według dyrektora szpitala MSWiA w Łodzi Roberta Starca otwarty w piątek Ośrodek Kardiologii i Elektrofizjologii ma szczególne znaczenie, ponieważ jest ostatnią inwestycją budowlaną w niezmodernizowanej dotychczas części szpitala.

- W ciągu 12 lat wyremontowaliśmy i zmodernizowaliśmy całkowicie nasz szpital. Kwota inwestycji przekroczyła znacznie 100 mln zł; przeprowadziliśmy 20 dużych remontów. Odbyło się to także przy udziale organu założycielskiego, m.in. w ubiegłym roku otrzymaliśmy szczególnie dużą dotację - ponad 6 mln zł- wyjaśnił.

Zdaniem Starca dzięki dotacji resortu można było wyposażyć 22-łóżkowy Ośrodek Kardiologii i Elektrofizjologii z czterołóżkową salą intensywnego nadzoru i salą rehabilitacji kardiologicznej. Część budowlana inwestycji kosztowała 1,5 mln zł, z czego 1 mln zł przekazał organ założycielski, który dofinansował też specjalistyczne wyposażenie sal.

Jak podkreślił dyrektor szpitala, ostatni rok placówka zakończyła z bardzo dobrym wynikiem finansowym.

Łódzki szpital MSWiA od 1998 r. przynosił straty. Większość - 29 mln z 53 mln zł długu, który szpital odnotował w 2008 r. - stanowiło zadłużenie w ZUS; sam koszt zadłużenia wynosił około 4 mln zł rocznie. Długi zostały spłacone w 2014 roku.

W szpitalu MSWiA rocznie jest hospitalizowanych około 15 tys. pacjentów, 300 tys. zaś jest przyjmowanych w ambulatoriach.

Agnieszka Grzelak-Michałowska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum