Łódź: ok. 46 mln zł na rozbudowę Szpitala im. Pirogowa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2018 18:11

Około 46 mln zł kosztować będzie budowa i wyposażenie nowego, trzykondygnacyjnego budynku na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Łodzi. Budowany w systemie modułowym obiekt pomieści m.in. sale operacyjne i oddział intensywnej terapii. Ma być gotowy w styczniu 2019 r.

Witold Stępień: - Rozpoczynamy proces dużej zmiany w służbie zdrowia w naszym regionie. Fot. wikipedia.org/Andrzej Kosiński

. W nowym budynku znajdzie się m.in. blok operacyjny z czterema salami, centralna sterylizatornia, oddział intensywnej terapii. Inwestycja oznacza też zmianę w filozofii funkcjonowania szpitala im. Pirogowa, ponieważ będziemy chcieli przenosić do niego oddziały zabiegowe ze szpitala w Łagiewnikach - podkreślił marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień na środowej (14 lutego) uroczystości inaugurującej inwestycję.

Marszałek przypomniał, że nowy budynek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Pirogowa to niejedyna inwestycja w wojewódzkich placówkach medycznych. Obecnie modernizowany jest m.in. oddział ginekologii oraz neonatologii w szpitalu w Zgierzu oraz część onkologiczna szpitala im. Kopernika w Łodzi. Jak dodał, samorząd Łódzkiego w ostatnim czasie przeznaczył na inwestycje medyczne w regionie ok. 400 mln zł.

- Jako zarząd woj. łódzkiego podjęliśmy decyzję, by uruchomić 140 mln zł środków unijnych, z których w większości skorzystają szpitale wojewódzkie. Wydaliśmy 70 mln zł - poprzez powołaną do tego celu spółkę Inwestycje Medyczne Łódzkiego - na wyposażenie szpitali i 170 mln zł na przedsięwzięcia modernizacyjne - w tym m.in. ponad 80 mln zł na onkologię w szpitalu im. Kopernika. Łódzkie sfinansowało też nowe bloki operacyjne w Skierniewicach, Zgierzu, Sieradzu - zaznaczył Stępień.

Zdaniem wicemarszałka Dariusza Klimczaka, najważniejszym elementem inwestycji w szpitalu im. Pirogowa będzie oddział intensywnej terapii, który jest w Łodzi bardzo potrzebny.

- Były takie momenty, kiedy - w Łodzi i w województwie - bardzo brakowało miejsc na oddziałach intensywnej terapii. W szpitalu im. Pirogowa działają również bardzo ważne dla systemu ochrony zdrowia w regionie oddziały: chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz urologii i transplantacji. Dzięki tej inwestycji ich zespoły będą mogły rozszerzyć swoją działalność - dodał.

Nowy budynek zostanie wzniesiony od strony ul. Radwańskiej i z głównym, niemal stuletnim gmachem szpitala, połączony zostanie specjalnym nadziemnym łącznikiem. Termin oddania inwestycji do użytku to styczeń 2019 roku, ale jego realizatorzy przewidują, że możliwe będzie ukończenie prac już w październiku tego roku.

Jak wyjaśnił prezes zarządu spółki Climamedic Sebastian Klinkosz obiekt wykonywany jest w technologii modułowej; moduły, z których zbudowany będzie szpital powstają obecnie w zakładzie produkcyjnym firmy w Ostrowcu i zostaną dostarczone na miejsce na początku maja. Do tego czasu powstaną fundamenty oraz przyłącza.

- W czasie weekendu majowego przywieziemy przestrzenne elementy o szerokości 3 m, długości 12 m i 4 m wysokości. Będziemy je układać jak klocki i w tydzień trzykondygnacyjny będzie gotowy. W tej samej technologii zbudowaliśmy dwa lata temu Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. Ten rodzaj budownictwa nie ma nic wspólnego z kontenerami - zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz nie różni się od typowych budynków - podkreślił.

Dyrekcja WSS im. Pirogowa liczy na to, że dzięki zastosowaniu metody modułowej, inwestycja nie będzie uciążliwa dla pacjentów i personelu placówki, która przez cały czas trwania budowy ma pracować bez zakłóceń.

- Ta inwestycja jest jak tlen dla tego szpitala, jego pacjentów i pracowników, ponieważ pracujemy w bardzo trudnych warunkach. Szpital ma prawie sto lat i większość wcześniejszych modernizacji nie przystaje już do obecnych potrzeb - zaznaczył dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Roman Bocian. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum