Łódź: ok. 40 mln zł na modernizację szpitala im. Pirogowa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2016 09:20

Ok. 40 mln zł zainwestuje samorząd woj. łódzkiego w rozbudowę szpitala im. Pirogowa. W placówce powstanie nowy budynek, a w nim m.in. nowoczesny blok operacyjny i OIOM.

Fot. archiwum

Jak powiedział marszałek województwa Witold Stępień, będzie to jedna z cyklu inwestycji za prawie 170 mln zł, które samorząd ma zamiar zrealizować w kilku szpitalach wojewódzkich. Nowy blok operacyjny ma powstać w ciągu dwóch lat.

Szpital im. Pirogowa to jedna z najstarszych lecznic w Łodzi; zbudowano go w 1920 r. W ciągu ostatniego roku w jego modernizację zainwestowano już ok. 3 mln zł.

- Za dotację Urzędu Marszałkowskiego w wysokości ponad miliona złotych wyremontowano oddział laryngologii wraz z jego blokiem operacyjnym i oddział urologiczny. Zakupiono też sprzęt o wartości ponad 2 mln zł, m.in. laser, endoskopy, ultrasonografy - podkreślił dyrektor szpitala Roman Bocian.

Zdaniem ordynator Oddziału Laryngologii dr Alicji Lipki-Kociszewskiej, nowe wyposażenie umożliwi rozszerzenie zakresu zabiegów mało inwazyjnych. - Już korzystamy z fiberoskopu, służącego do zabiegów endoskopowych gardła i krtani, wkrótce będziemy też robić zabiegi laserowe krtani i endoskopowe operacje zatok typu FESS - wyjaśniła.

Szpital im. Pirogowa - jako jeden z niewielu w kraju - wykonuje operacje wielonarządowe, np. w przypadku nowotworu jelita grubego naciekającego na pęcherz czy narząd rodny. Jest też ośrodkiem transplantacji nerek.

Ordynator Oddziału Urologii i Transplantacji Nerek prof. Józef Matych zaznaczył, że dzięki nowemu sprzętowi udało się udoskonalić program leczenia chorób układu moczowego.

Laparoskopia jest już wykorzystywana m.in. w przeszczepach nerek od dawców żyjących. Nowy nabytek to także sprzęt do enukleacji, który pozwala na niemal bezkrwawe zabiegi gruczolaków stercza u mężczyzn. Urologia w szpitalu im. Pirogowa przyjmuje rocznie ok. 4 tys. pacjentów z całego regionu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum