Łódź: nowy budynek szpitala im. WAM oddany do użytku, będzie tam centrum zabiegowe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2021 18:05

Do użytku oddano nowy budynek Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Będzie tam Regionalne Zintegrowane Centrum Zabiegowe z zapleczem łóżkowym i diagnostycznym, a także lądowisko dla śmigłowców.

Łódź: nowy budynek szpitala im. WAM oddany do użytku, będzie tam centrum zabiegowe
Regionalne Zintegrowane Centrum Zabiegowe. Fot. Umed.pl

Obiekt stoi przy ul. Żeromskiego 113 za budynkiem głównym szpitala im. WAM. Połączony jest z nim łącznikiem.

Rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Joanna Orłowska wyjaśniła, że Regionalne Zintegrowane Centrum Zabiegowe to 6-kondygnacyjny budynek - z jedną kondygnacją podziemną i pięcioma nadziemnymi. Na jego dachu jest lądowisko dla helikopterów ratunkowych. W projekcie przewidziano patio i wychodzące na nie tarasy mające doświetlać wnętrze i pełnić funkcję rekreacyjną dla personelu i pacjentów. Wnętrza szpitala zdobią wielkoformatowe fototapety i zdjęcia najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Łodzi.

- Dużym wyzwaniem projektu okazało się wpisanie nowego budynku w istniejącą tkankę szpitala oraz umiejętne połączenie go z istniejącą infrastrukturą i zabudową, zwłaszcza że obiekt widnieje w rejestrze wojewódzkiego konserwatora zabytków - poinformowała Orłowska.

Dyrektor szpitala im. WAM Monika Domarecka podkreśliła, że stworzenie centrum jest odpowiedzią na potrzeby zdrowotne mieszkańców łodzi i całego regionu łódzkiego.

- Nowoczesny szpital, oparty na innowacyjnych rozwiązaniach i technologiach, daje nie tylko komfort pacjentom, ale również pracującym tam specjalistom - powiedziała.

Rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego przypomniała, że szpital im. WAM ma wieloletnie doświadczenie w kilkunastu kluczowych dziedzinach medycyny, a w swojej strukturze unikatowe w skali regionu kliniki - chirurgii szczękowo-twarzowej czy chirurgii ręki.

- Tutaj trafiają pacjenci z urazami wielonarządowymi, często wymagający zabiegów, w których uczestniczą specjaliści z różnych dziedzin. Stworzenie zintegrowanego centrum zabiegowego, a co za tym idzie zcentralizowanie niezbędnych elementów szpitalnej infrastruktury - bloku operacyjnego czy OIOM-u - usprawni organizację pracy i podniesie efektywność udzielanej pomocy medycznej" - powiedziała Orłowska.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Radzisław Kordek stwierdził, że szpital im. WAM jako szpital kliniczny pełni ważną rolę w nauczaniu przyszłej kadry medycznej.

- Nowa inwestycja znacznie poprawi warunki prowadzenia zajęć klinicznych. Studenci będą mieli do dyspozycji sale wykładowe z prawdziwego zdarzenia, z których jedna ma przeszklony balkon i możliwość obserwacji operacji w czasie rzeczywistym - powiedział prof. Kordek.

Budowa Centrum pochłonęła 125 mln zł. Pieniądze pochodziły z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (49 mln zł) i Ministerstwa Zdrowia (33 mln zł). Pozostałe 43 mln zł wyłożył szpital.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej - Centralny Szpital Weteranów to jeden z trzech szpitali klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wieloprofilowa placówka zabiegowa świadczy usługi o charakterze ponadregionalnym. Jej pacjenci to najczęściej osoby starsze, a ze względu na wieloletnie tradycje wojskowe także kombatanci i inwalidzi wojenni.

Szpital położony jest w centrum miasta, u zbiegu ważnych traktów komunikacyjnych.

- Koncentracja wielu dyscyplin medycznych, w tym kilku zabiegowych, w jednej lokalizacji, stanowi ogromny potencjał w kontekście kompleksowego zabezpieczenia medycznego ważnych wydarzeń w regionie, w tym np. masowych imprez sportowych - powiedziała Orłowska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum