RR/Rynek Zdrowia | 01-10-2011 18:41

Łódź: nowoczesna termomodernizacja szpitala

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital w Łodzi jest pierwszą jednostką medyczną posiadającą instalację ogniw fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej ze światła słonecznego. Inwestycja jest pierwszym etapem programu polegającego na termomodernizacji szpitalnych obiektów.

Program termomodernizacji finansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz budżetu samorządu województwa łódzkiego. Wartość instalacji ogniw fotowoltaicznych wyniosła 2,9 mln. zł. Przekazanie do eksploatacji ogniw i zakończenie I etapu inwestycji odbędzie się 4 października.

Tego samego dnia nastąpi uroczyste otwarcie zmodernizowanych oddziałów zakaźnych w pawilonie C Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi.

Jak poinformowała nas Małgorzata Majer, dyrektor szpitala, modernizacja pawilonu C została zrealizowana w ramach projektu ”Poprawa stanu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa łódzkiego poprzez utworzenie na bazie oddziałów zakaźnych Centrum Diagnozowania i Leczenia Chorób Zakaźnych w WSSZ. im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi”.

- Jest to drugi etap inwestycji realizowanej w szpitalu od 2009 roku. Wartość tego etapu wyniosła około 13 mln zł. Całkowita wartość projektu wynosi natomiast 34,5 mln zł,  z czego dofinansowanie unijne to 22 mln 875 tys. zł. Na pozostałą kwotę składają się środki własne szpitala, a także pieniądze przekazane przez Urząd Marszałkowski - wyjaśniła Majer.