Łódź nie gorsza od Krakowa i też będzie miała nowoczesne laboratoria

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2008 13:18

Jeden z najnowocześniejszych w Europie zespół laboratoriów biotechnologicznych utworzą w Łodzi Technopark wraz z konsorcjum Centrum Zaawansowanych Technologii BioTechMed. Koszt pierwszego etapu realizacji projektu wyniesie 65 mln zł.

Umowę o utworzeniu wspólnego ośrodka podpisali w czwartek rektor Politechniki Łódzkiej i koordynator CZT BioTechMed prof. Stanisław Bielecki oraz prezes Technoparku Łódź Tomasz Rychlewski.

- Jesteśmy świadkiem początku nowego etapu działalności konsorcjum. Chcemy utworzyć laboratorium, którego celem jest bardzo bliska współpraca z przemysłem - podkreślił prof. Bielecki.

W laboratoriach naukowcy z łódzkich uczelni będą badać m.in. wpływ najnowszych materiałów wykorzystujących nanotechnologię (produkty przemysłowe, produkty medyczne, odzież, kosmetyki) na ludzkie zdrowie oraz opracowywać procesy biotechnologii przemysłowej wykorzystujące surowce odnawialne. W dwa lata mają powstać dwa zespoły laboratoriów - biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej oraz elektryczne. Pierwsze z nich będzie składało się z czterech pracowni - hodowli komórkowej, biochemii, proteomiki i transkryptomiki oraz pracowni biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej.

W skład laboratorium elektrycznego wejdzie największa w środkowej Europie tzw. komora bezodbiciowa, służąca do specjalistycznych badań kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń elektrycznych. W komorze będzie można badać rozmaity sprzęt - od żarówek, komputerów, sprzętu RTV i AGD po transformatory, turbiny i hybrydowe auta. Znajdą się tam również pracownie do badania hałasu i niskich napięć.

Według kierownika laboratorium, prof. Bogdana Walkowiaka z PŁ, jednym z głównych celów działalności ośrodka będzie ocena ryzyka związanego z wprowadzaniem produktów nanotechnolgii i nowych biomateriałów. Będą w nim także projektowane i produkowane implanty medyczne „na miarę“, które byłyby dopasowywane do potrzeb konkretnego pacjenta. Specjaliści z laboratorium będą m.in. badać, czy zastosowane materiały nie wchodzą w niekorzystną interakcję z organizmem.

Technopark - Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny - istnieje od 2007 roku. Największym udziałowcem Technoparku jest gmina Łódź, która posiada ponad 92 proc. udziałów. Współudziałowcami spółki są województwo łódzkie i największe wyższe uczelnie.
BioTechMed to konsorcjum zrzeszające ośrodki naukowe i firmy zajmujące się biotechnologią. Tworzą je m.in. Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Łódzki, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN oraz Instytut Medycyny Pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum