Łódź: miasto przeznaczy niemal 10 mln zł na rozbudowę szpitala im. Jonschera

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lutego 2012 19:22

9,5 mln zł przeznaczy w najbliższych latach miasto na rozbudowę III Szpitala Miejskiego im. Jonschera w Łodzi. Do 2016 roku w szpitalu powstaną nowe bloki operacyjne. Placówka - według władz Łodzi - ma stać się "flagowym okrętem" miejskiej publicznej służby zdrowia.

Jak poinformował w środę (29 lutego) wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski w tym roku na inwestycję miasto przeznaczy 1,5 mln zł, zaś w kolejnych czterech latach po 2 mln zł rocznie.

Dyrektor szpitala im. Jonschera Bożena Woźniak podkreśliła, że cieszy się, iż wreszcie udało się uzyskać zgodę na wypracowany wcześniej pomysł rozbudowy bloków operacyjnych i skupienia w siedzibie szpitala działalności zabiegowej, która jest w nim dominująca.

Zapewniła, że rozbudowa bloków operacyjnych nie przeszkodzi w działalności szpitala i odbędzie się bez ograniczenia kontraktu z NFZ i przyjęć pacjentów. - W całym okresie realizacji inwestycji pacjenci nadal będą hospitalizowani w szpitalu - powiedziała.

Woźniak, która jednocześnie pełni funkcję dyrektora w innym miejskim szpitalu im. Jordana, zapowiedziała, że na czas modernizacji oddział wewnętrzny zostanie przeniesiony z "Jonschera" do "Jordana", a oddział rehabilitacyjny do nowej przestrzeni w jednym z budynków szpitala.

- Wymogi ustawy nakładają na nas realizację inwestycji w 2016 roku. Jest to ostatni dzwonek, który pozwala nam spełnić wszelkie wymagania, jakie wynikają z rozporządzenia Ministra Zdrowia o dostosowaniu szpitala do wymogów stawianych przed takim rodzajem placówek - mówiła Woźniak.

Władze Łodzi zapowiedziały także powstanie Miejskiego Centrum Zdrowia Publicznego (MCZP). W skład nowej instytucji wejdą Miejski Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Miejski Ośrodek Profilaktyki Zdrowotnej oraz miejska poradnia "Nowe Rokicie", która będzie bazą Centrum.

- Chodzi o to, żeby człowiek z chorobą uzależnieniową, często zaawansowaną i dające duże somatyczne objawy, był objęty opieką kompleksową. Nie tylko był poddany psychoterapii, ale jednocześnie, żeby miał leczone swoje schorzenia wynikające z wieku i zaniedbań. Także, żeby mógł uzyskać inne formy pomocy od miasta - prawną, socjalną, higieniczną - podkreślił dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych magistratu Marek Prochowski.

Decyzja o powołaniu i kształcie MCZP ma zapaść na jednej z najbliższych sesji Rady Miejskiej. Dyrektorem Centrum ma zostać dr Krzysztof Kumański, wieloletni szef Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień; sprawuje on nadzór także nad poradnią "Nowe Rokicie".

Wiceprezydent Piątkowski poinformował również, że pierwsze łódzkie hospicjum dla nieuleczalnie chorych powstanie w byłym budynku XLI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Pojezierskiej. Ma to związek z likwidacją szkoły. Budynek zostanie przekazany Stowarzyszeniu Hospicjum Łódzkie w formie umowy użyczenia, a władze miasta będą rekomendować tę decyzję radnym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum