Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia | 11-05-2012 14:01

Łódź: inwestują w kompleksową opiekę onkologiczną

W II poł. 2013 roku w łódzkim WSS im. M. Kopernika powstanie nowoczesny regionalny ośrodek onkologiczny. W leczeniu nowotworów zacznie się specjalizować sześć oddziałów szpitala: chirurgii urazowej, klatki piersiowej, neurochirurgii, chirurgii endokrynologicznej, urologii oraz ginekologii i położnictwa.

Regionalny Ośrodek Onkologiczny  WSS im. M. Kopernika w Łodzi będzie jedyną w regionie strukturą medyczną świadczącą kompleksowe, wysokowyspecjalizowane świadczenia medyczne z zakresu onkologii. Będzie posiadał zaplecze techniczne i diagnostyczne oparte o najnowsze technologie, nowoczesne sale operacyjne wraz ze specjalistycznym sprzętem.

Szacuje się, że łącznie na oddziałach będzie wykonywanych rocznie ponad 8 tys. zabiegów. Inwestycja powstaje dzięki dotacji z UE.

Nowy oddział ginekologii onkologicznej działa jednak już od kilku miesięcy. Udało się go uruchomić z własnych środków szpitala. - Ze względu na  rosnące statystyki zachorowań na nowotwory wśród kobiet nie chcieliśmy czekać do czasu uruchomienia docelowego oddziału i uruchomiliśmy przejściowy - jednak oparty na najwyższych standardach - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Dariusz Timler, dyrektor ds. medycznych szpitala.

300 wysokospecjalistycznych operacji z zakresu ginekologii onkologicznej udało się przeprowadzić w niespełna pięć miesięcy od uruchomienia nowego oddziału ginekologii onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika. Za rok takich operacji mogą być tysiące.

Jak zaznacza nasz rozmówca, sprzęt i ludzie są mobilni, więc ich przeniesienie do nowego budynku nie będzie stanowiło dużego wyzwania. Zaś setki kobiet, które przeszły już leczenie w szpitalu, być może nie doczekałyby się terapii w nowym ośrodku.

- Do tej pory zdarzało się, że pacjentki z regionu z nowotworami dróg rodnych w ogóle miały problemy z otrzymaniem kompleksowej opieki medycznej. Część schorzeń jest bowiem operowanych przez chirurgów, a część przez ginekologów. Kiedy u chorej z nowotworem jajnika konieczne było wycięcie części jelit nie było wiadomo kto ma taki zabieg przeprowadzić. Nam udało się stworzyć zespół lekarzy różnej specjalności, dzięki temu możemy bez problemu leczyć najtrudniejsze przypadki - opisuje dr Timler.