Łódź: Wyjątkowy Dom wesprze osoby chore psychicznie

Autor: JJ • Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia26 kwietnia 2021 13:10

W Łodzi powstanie innowacyjny dom opieki dla osób chorych psychicznie. To realizacja pomysłu pracowników Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych.

Łódź: Wyjątkowy Dom wesprze osoby chore psychicznie
W Łodzi powstaje "Wyjątkowy Dom", który zapewni opiekę osobom chorym psychicznie. Fot. Archiwum
  • Wyjątkowy Dom mają tworzyć trzy placówki o różnych profilach: pielęgnacyjnym, aktywizującym i usamodzielniającym
  • Ideą programu jest zachęcenie osób chorych do wzięcia odpowiedzialności za własne życie
  • Aby dokończyć inwestycję i powstał Wyjątkowy Dom, brakuje jeszcze około 7 mln złotych

Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych od prawie 30 lat wspiera osoby chorujące psychicznie. Stworzyło system wsparcia w środowisku: ośrodki dzienne, usługi opiekuńcze, mieszkania chronione. Jak przekonuje Beata Sobieraj, koordynująca kampanię promocyjną Wyjątkowy Dom, te działania były jednak niewystarczające.

Wraz z wiekiem pomocy trzeba więcej

Z wiekiem zakres pomocy, której wymagają podopieczni TPN, jest coraz większy. Często potrzebują pomocy kompleksowej - całodobowej. Tymczasem w Łodzi na miejsce w DPS osoba chorująca psychicznie czeka 7 lat.

Podobne potrzeby zgłaszały rodziny osób cierpiących na chorobę Alzheimera, którym TPN również udziela wsparcia, a dla których do tej pory przestrzeń znajdowała się głównie w placówkach komercyjnych. I w końcu - brakuje miejsca dla osób chorych psychicznie, które przebywają w domach pomocy, ale funkcjonują na tyle dobrze, że mogłyby je opuścić, gdyby miały zapewnione odpowiednie warunki życia poza placówką - informuje Gazeta Wyborcza.

Dla tych wszystkich osób powstanie dom dostosowany do ich potrzeb, odbiegający od typowych DPS-ów. Wyjątkowy Dom, bo tak go nazwano, ma być innowacyjny na skalę Polski. 

Aktywizacja, odpowiedzialność, opieka

Wyjątkowy Dom mają tworzyć trzy tak naprawdę placówki o różnych profilach: pielęgnacyjnym, aktywizującym i usamodzielniającym. Każdy z tych trzech domów będzie znajdował się na jednej kondygnacji dawnej szkoły, w każdym z nich znajdzie się miejsce dla około 30 osób.

W placówce ma być wdrażany program usamodzielniania podopiecznych. Jednym z jego aspektów będzie możliwość pracy w domu lub poza nim. Przygotowywanych jest 38 stanowisk dla osób niepełnosprawnych, zarówno mieszkańców Wyjątkowego Domu, jak i osób z zewnątrz.

Ideą programu jest zachęcenie osób chorych do wzięcia odpowiedzialności za własne życie. Realizatorzy programu liczą na to, że część z nich po pobycie w Wyjątkowym Domu będzie gotowa, aby skorzystać z mieszkań chronionych, które oferuje TPN.

Przygotowania trwają

Generalny remont budynku, w którym powstanie Wyjątkowy Dom trwa. TPN pozyskał już na jego stworzenie milion złotych - fundusze pochodzą m.in. z programów unijnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Aby dokończyć inwestycję, wciąż brakuje około 7 mln zł. TPN stara się o dofinansowania z innych źródeł, zwraca się jednak również o pomoc do mieszkańców miasta. Zachęca do przekazania na cel 1 proc. podatku, uruchomiło zbiórkę internetową czy licytacje na platformie Allegro pamiątek przekazanych na cel przez celebrytów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze