Łódź: Politechnika dla niepełnosprawnych studentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2010 21:00

Jutro (31 marca) zostanie otwarte wybudowane od podstaw nowe biuro ds. osób niepełnosprawnych na Politechnice Łódzkiej.

– Z naszej wiedzy wynika, że jest to jedyne na polskich uczelniach Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, które mieści się w specjalnie dla niego wybudowanym obiekcie – poinformowała rzecznik prasowy uczelni Ewa Chojnacka.

Nowa siedziba biura znajduje się w parterowym budynku o powierzchni 100 m kw. Mieści się w niej, m.in. sala spotkań, gabinet psychologiczny, wypożyczalnia sprzętu specjalistycznego oraz stanowisko komputerowe dla studentów niepełnosprawnych. Pomieszczenia użytkowe oraz toaleta są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

Twórcami koncepcji architektonicznej budynku są architekci z Politechniki Łódzkiej.

Z danych uczelni wynika, że na tej uczelni studiuje obecnie ok. 230 niepełnosprawnych osób. Wśród nich najwięcej, bo 37 proc., jest studentów ze schorzeniami ruchu. Uczelnia oferuje im m.in. pomoc w dojeździe na zajęcia. Mogą oni też korzystać z urządzeń edukacyjnych i rehabilitacyjnych z wypożyczalni specjalistycznego sprzętu w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych.

Osoby z dysfunkcją słuchu mają możliwość korzystania z tłumaczy języka migowego.

– Ponadto 12 największych audytoriów i sal wykładowych jest wyposażonych w urządzenia współpracujące z indywidualnymi aparatami słuchowymi, wspomagające słyszenie – powiedziała Chojnacka. Dla osób niewidomych lub słabowidzących biuro także oferuje specjalistyczny sprzęt, przystosowane do ich potrzeb materiały edukacyjne i szkolenia z orientacji przestrzennej.

Wkrótce Politechnika Łódzka planuje oznakować teren dla osób niewidomych oraz wydzielić specjalne, bezpieczne drogi dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum