Łódź: Klinika Hematologii w nowej siedzibie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2017 17:57

Klinika Hematologii w Szpitalu im. Kopernika w Łodzi, jedyny w regionie ośrodek diagnostyki i leczenia chorób krwi u dorosłych, po dwóch latach remontów, które kosztowały ponad 10 mln zł, przeprowadziła się do nowych pomieszczeń w przylegającym do szpitala budynku dawnego DPS.

Łódź: Klinika Hematologii w nowej siedzibie
W poniedziałek uroczyście otwarto nową część kliniki Fot. Archiwum

- W Polsce jest jedna specjalność, w której brakuje łóżek szpitalnych; to hematologia. Pojawienie się nowych możliwości dla chorych w województwie łódzkim jest dobrą wiadomością dla tej dziedziny - zauważył krajowy konsultant w dziedzinie hematologii prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, który w poniedziałek wziął udział w uroczystym otwarciu nowej części kliniki.

Koszt inwestycji to ponad 10 mln zł, z czego 7 mln zł pochodziło z dotacji Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011-2020, a ponad 2,6 mln przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

W nowym budynku jedno piętro (33 łóżka) przeznaczono dla chorych na ostre białaczki, zespoły mielodysplastyczne, przewlekłe nowotwory mieloproliferacyjne. Na drugim piętrze leczeni są chorzy na chłoniaki, szpiczaka mnogiego i przewlekłą białaczkę limfocytową. Ich oddział dysponuje 21 łóżkami (w planach jest uruchomienie kolejnych dziesięciu). Działa tam również oddział chemioterapii.

Dyrekcja szpitala ocenia, że rozbudowa kliniki pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych transplantacji szpiku - liczba łóżek transplantacyjnych wzrosła z 8 do 12. W nowych pomieszczeniach stworzono komfortowe warunki dla chorych przygotowywanych do pobrania komórek oraz zaplecze do leczenia powikłań po przeszczepach.

Na potrzeby diagnostyczno-naukowe zaadaptowano piwnice i parter budynku. Znajdują się tam nowocześnie wyposażone pracownie: cytometrii, immunologii klinicznej, transplantacyjnej i genetyki, cytogenetyki, cytologii, zaburzeń krzepnięcia krwi oraz bank komórek krwiotwórczych i nowa pracownia separacji komórek krwiotwórczych.

Nowe wyposażenie i gabinet zabiegowy zyskał także Ośrodek Leczenia Hemofilii i Innych Zaburzeń Krzepnięcia Krwi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum