Łódź: ICZMP ogłosił zbiórkę na remont kliniki neurologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2021 08:01

Około 7 mln zł potrzeba na modernizację nieremontowanej od 33 lat Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Placówka nie ma pieniędzy na ten cel, dlatego lekarze i dyrekcja ogłosili zbiórkę i liczą, że remont rozpocznie się w tym roku.

Łódź: ICZMP ogłosił zbiórkę na remont kliniki neurologii
W tym roku w ICZMP przeprowadzony będzie m.in. remont bloków porodowych i Kliniki Gastroenterologii i Nefrologii. Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Każdego dnia staramy się jak najlepiej pomagać naszym pacjentom; tym razem jako zespół Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii to my prosimy o pomoc. Nasza klinika nie była remontowana przez 33 lata, czyli od początku istnienia Centrum Zdrowia Matki Polki. Klinika to jedyny o taki wysokim stopniu referencyjności ośrodek neurologii dziecięcej w regionie, ale też miejsce, do którego coraz liczniej trafiają pacjenci z całego kraju. Niejednokrotnie zdarza się, że naszymi pacjentami zajmujemy się już od ich prenatalnego okresu życia - podkreślił kierownik Kliniki dr Łukasz Przysło.

Zdaniem dr Przysło o dużym zapotrzebowaniu na usługi specjalistów pracujących w klinice świadczy ubiegłoroczna liczba hospitalizacji, która - mimo panującego stanu pandemii - wyniosła 2,1 tys. Planowany remont wiązałby się także z otwarciem nowego pododdziału szybkiej diagnostyki neurologicznej. Na modernizację potrzebne jest 7 mln zł.

- Właśnie mija 7 lat od dnia, gdy zostałem dyrektorem ICZMP - w tym okresie udało się nam zrealizować inwestycje o wartości prawie 1,5 mld zł. Chcielibyśmy jak najszybciej Matkę Polkę przebudować, niestety to trudne, bo nie jesteśmy w stanie remontować kilku miejsc w jednym czasie, gdyż normalne przyjęcia do szpitala muszą być zachowane, ale też dlatego, że nie możemy aplikować jednocześnie do takich źródeł jak Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rozwoju czy Nauki - zaznaczył dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach.

Jak wyjaśnił, w tym roku w ICZMP przeprowadzony będzie m.in. remont bloków porodowych i Kliniki Gastroenterologii i Nefrologii. Z kolei w ubiegłym roku oddano do użytku nowoczesny oddział ratunkowy połączony z Centrum Urazowym i zintegrowany z lądowiskiem dla helikopterów; prowadzona przez ponad 2 lata inwestycja kosztowała 33 mln zł.

Banach przypomniał, że stworzona w 2014 roku Fundacja na Rzecz Rozwoju Instytutu CZMP wykazała się do tej pory dużą skutecznością w zbieraniu funduszy dla placówki, jednak w dobie pandemii jej możliwości są ograniczone - niemożliwa jest np. organizacja charytatywnych bali czy biegów. Mimo to lekarze i dyrekcja liczą na to, że potrzebne fundusze zostaną zebrane i pod koniec 2021 roku rozpocznie się remont kliniki. Zbiórka prowadzona jest przez stronę http://fundacjaiczmp.pl/.

Agnieszka Grzelak-Michałowska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum