×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódź: 474 mln zł na drugi etap inwestycji Uniwersytetu Medycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia31 stycznia 2018 18:02

Ponad 474 mln zł - z czego ok. 453 mln przekaże budżet państwa - kosztować będzie II etap budowy Centrum Kliniczno-Dydaktycznego (CKD) Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Inwestycja ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a jej ukończenie planowane jest na rok 2023.

Łódź: 474 mln zł na drugi etap inwestycji Uniwersytetu Medycznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Budżet całej inwestycji wynosi 474 mln zł w tym ponad 20 mln zł to wkład własny uczelni. Dofinansowanie z budżetu Państwa wyniesie 453 mln zł; pieniądze przekazane zostaną do 2023 roku. W tym roku mamy do dyspozycji 15 mln zł, co pozwoli nam uruchomić proces projektowania - poinformował rektor łódzkiego Uniwersytetu Medycznego (UM) Radzisław Kordek.

CKD to strategiczna inwestycja UM w Łodzi, która realizowana jest od 1975 roku. Wieloprofilowy szpital z 11 klinikami otwarto dopiero po 39 latach budowy. Wcześniej rozpoczęły działalność jednostki znajdujące się w innych budynkach na terenie kompleksu CKD m.in. Instytut Stomatologii, Centrum Dydaktyczne, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Kliniki Psychiatryczne. Otwarcie szpitala w 2014 r. nie oznaczało końca inwestycji - jedynie pierwszego jej etapu, m.in. dlatego, że nie wszystkie piętra w 17-kondygnacyjnym budynku zostały zagospodarowane.

Na konferencji w środę (31 stycznia) władze uczelni poinformowały o rozpoczęciu II etapu realizacji CKD. Jak zaznaczył kanclerz UM Jacek Grabowski, w 2018 roku planowane są wyłącznie prace projektowe, natomiast sama budowa rozpocznie się w roku 2019 lub 2020.

- Jesteśmy ekipą doświadczoną, która wyciągnęła ten obiekt z trwających ponad 30 lat tarapatów, dlatego etap projektowania musi być odpowiednio długi. Z budową dużej, komfortowej poradni specjalistycznej ruszymy jednak już w przyszłym tygodniu. Chcemy też stworzyć przebicie drogi do szpitala od strony ul. Narutowicza, bo obecny dojazd jest mało komfortowy - dodał.

W trakcie II etapu na terenie CKD zagospodarowane zostanie 43 tys. m kw., na których znajdzie się miejsce dla blisko 400 łóżek szpitalnych. Powstanie Akademicki Ośrodek Onkologiczny, do którego przeniesione zostaną kliniki UM działające obecnie szpitalu im. Kopernika. Poza tym w szpitalu przy ul. Pomorskiej znajdą miejsce oddziały ze szpitala im. Madurowicza, chirurgia onkologiczna ze szpitala na pl. Hallera, geriatria ze szpitala na Stokach oraz endokrynologia z ul. Sterlinga.

- W sumie powstanie kilkanaście oddziałów, przede wszystkim z obszaru onkologii oraz ginekologii i położnictwa - podkreślił rektor UM.

W połowie lutego UM ma otworzyć w CKD Centrum Symulacji Medycznych. Jednostka wyposażona w specjalistyczne fantomy i symulatory medyczne kosztowała ponad 56 mln zł, z czego ok. 33 mln pochodziły z UE, a ponad 13 mln zł przekazało Ministerstwo Zdrowia. Została ulokowana na 13 i 14 piętrze - tam również powstanie uczelniany hostel.

- Nad poradniami rozpoczynamy też inwestycję "BRAIN". To duże centrum badawczo-rozwojowe, w którym lokowane będą projekty przy których optymalnym rozwiązaniem jest współpraca nauki z klinicystami, bazą diagnostyczną i dostęp do pacjentów. To projekt towarzyszący - realizowany z innych źródeł niż wspomniane 474 mln zł - tego typu inwestycji będzie więcej - zaznaczył Grabowski.

W 2014 w budynku głównym CKD uruchomiono ponad 400-łóżkowy szpital, uznawany za najnowocześniejszy w Łódzkiem, z oddziałami m.in. chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych i diabetologii, nefrodiabetologii, intensywnej opieki medycznej, dializ, kardiochirurgii, kardiologii, nefrologii i hipertensjologii, ortopedii oraz rehabilitacji. W 2017 r. placówka wykonała 39 tys. hospitalizacji, 120 tys. procedur diagnostyki specjalistycznej i udzieliła 330,5 tys. porad.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi to największa uczelnia medyczna w Polsce. Powstał w październiku 2002 r. w wyniku połączenia Akademii Medycznej oraz Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

Agnieszka Grzelak-Michałowska (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze