Łódź: 32 mln zł na modernizację Kliniki Położnictwa i Ginekologii w "Matce Polce"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2019 16:06

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi uzyskał 32 mln zł dofinansowania z UE na modernizację Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii. W klinice, do której przyjeżdżają pacjentki z całego kraju, co roku przyjmuje się ok. 6 tys. porodów, w tym wiele powikłanych.

Łódź: 32 mln zł na modernizację Kliniki Położnictwa i Ginekologii w "Matce Polce"
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi Fot. strona internetowa ICZMP

- Uzyskaliśmy z Ministerstwa Zdrowia potwierdzenie o przyznaniu dofinansowania unijnego w wysokości 32 mln zł na pełen zakres remontu Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii. Dzięki niemu - oprócz wysokospecjalistycznych i kompleksowych świadczeń w placówce o najwyższym stopniu referencyjności - będziemy mogli zaoferować pacjentkom także komfortowe warunki - poinformował w poniedziałek dyrektor ICZMP Maciej Banach.

Prace modernizacyjne obejmujące całe III i IV piętro szpitala rozpoczną się w II połowie br. Będą prowadzone na powierzchni około 5 tys. mkw.

- Zakres robót będzie ogromny. Wyburzamy wszystko. Powstaną sale jedno- i dwuosobowe z łazienkami. Przy każdym łóżku matki będzie łóżeczko dla noworodka oraz punkt pielęgnacyjny. Zaplanowana jest sala neonatologiczna, sale nadzoru pielęgniarskiego, nowoczesne gabinety zabiegowe. W ramach dofinansowania ok. 2 mln zł przeznaczymy na sprzęt, w tym aparaty USG, centrale monitoringu KTG z serwerami i stanowiskami nadzoru - wyjaśniał dyrektor ds. inwestycji i rozwoju Radosław Kreczmański.

Zdaniem p.o. kierownika Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii Mariusza Grzesiaka modernizacja będzie oznaczać także poszerzenie możliwości medycznych placówki.

- W skali kraju instytut jest unikatowym miejscem, w którym - dzięki doskonałym oddziałom neonatologii oraz kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej - możemy w ramach jednej jednostki zapewnić kompleksową pomoc. Bardzo często zdarzają się u nas hospitalizacje przedłużone i to, że pacjentki będą mogły przebywać w godnych warunkach, ma duże znaczenie - zaznaczył.

Na fakt, że Klinika Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii zajmuje się pacjentkami "bardzo trudnymi" zwrócił uwagę zastępca kierownika tej jednostki Michał Krekora, który m.in. niedawno prowadził ciążę i przyjął poród kobiety, której wcześniej - w przebiegu leczenia raka - usunięto trzustkę.

- To u nas drogami natury urodziła dziecko pacjentka po czterech niedokrwiennych udarach mózgu, wspólnie z kardiologami prowadziliśmy też poród kobiety po operacji przełożenia wielkich naczyń. Wykonaliśmy również cięcie cesarskie u kobiety pozostającej w śpiączce po poważnych urazach komunikacyjnych, podejmując walkę o życie noworodka i jego matki - podkreślił Krekora.

Otwarcie kliniki w odnowionych pomieszczeniach z nowym sprzętem planowane jest pod koniec 2020 r. Prace będą prowadzone sukcesywnie i w taki sposób, by placówka mogła przez cały czas przyjmować pacjentki w normalnym zakresie.

- Budynek ginekologiczny ICZMP był planowany w czasach, gdy porodów było znacznie więcej niż obecnie - to spowodowało, że zajmujemy gigantyczne powierzchnie. Dzięki prowadzeniu różnych prac remontowych mamy do dyspozycji całe skrzydła rotacyjne, do których będziemy przenosić remontowane jednostki. Remont jest zaplanowany sekwencyjnie, a zatem mimo, że całe przedsięwzięcie jest zaplanowane na kilkanaście miesięcy, pierwsze skrzydła będziemy udostępniać już wcześniej - poinformowała zastępca dyrektora ICZMP ds. lecznictwa Ewa Kalinka.

Instytut CZMP w Łodzi składa się z dwóch kompleksów szpitalnych: ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego. Placówka jest m.in. ośrodkiem o najwyższej referencyjności w opiece nad ciążami wysokiego ryzyka oraz opiece nad płodem i noworodkami z wadami rozwojowymi. Rocznie w ICZMP hospitalizuje się ok. 40 tys. pacjentów, w przychodniach udziela się ponad 180 tys. porad specjalistycznych.

Agnieszka Grzelak-Michałowska - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum