Łódź: 11 mln zł dofinansowania z UE na budowę hospicjum dla dorosłych

Autor: Bartłomiej Pawlak - PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2018 17:36

Stowarzyszenie budujące pierwsze w Łodzi stacjonarne hospicjum dla dorosłych pozyskało 11 mln zł unijnego dofinansowania. Dzięki temu remontowany budynek w ciągu dwóch lat zostanie przystosowany do przyjęcia 50 pacjentów onkologicznych.

W ciągu dwóch budynek lat zostanie przystosowany do przyjęcia 50 pacjentów onkologicznych Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Stowarzyszenia Hospicjum Łódzkie w ramach konkursu Infrastruktura ochrony zdrowia pozyskało ono 11 mln zł dofinansowania na modernizację i wyposażenie pierwszego stacjonarnego hospicjum dla dorosłych w Łodzi - poinformowała na środowej konferencji prasowej Joanna Skrzydlewska z zarządu województwa łódzkiego.

Powstaje ono w budynku dawnego technikum mechanicznego przy ul. Pojezierskiej, który stowarzyszeniu użyczył magistrat. Jego remont i adaptacja na potrzeby hospicjum trwają od 2014 roku i pochłonęły już około 5 mln zł zgromadzonych przy dużym wsparciu łodzian, m.in. przekazujących na inwestycję 1 proc. podatku. Budowa stacjonarnego ośrodka dla pacjentów onkologicznych była też jednym z najpopularniejszych projektów w głosowaniu na budżet obywatelski. W pewnym momencie prace trzeba było jednak przerwać, ponieważ brakowało pieniędzy.

- Jesteśmy szczęśliwi, wdzięczni i wzruszeni. Mamy nadzieję, że w ciągu dwóch lat będziemy mogli przyjąć tutaj pacjentów - podkreśliła prezes Stowarzyszenia Hospicjum Łódzkie Aleksandra Ciałkowska-Rysz.

Dodała, że pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na dalsze prace remontowe i pełne wyposażenie m.in. w sprzęt medyczny i meble części przeznaczonej na opiekę paliatywną. W sumie znajdzie się w niej 50 łóżek, co zdaniem Ciałkowskiej-Rysz wypełni zapotrzebowanie na taką opiekę w Łodzi. W budynku ma także powstać ośrodek pobytu dziennego dla pacjentów onkologicznych i z innymi chorobami, którzy mają pracujących w ciągu dnia opiekunów.

Pozyskane przez organizację pozarządową fundusze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Etap inwestycji, który ma się zakończyć w połowie 2020 r., będzie kosztował w sumie 14 mln zł. Pozostałe 3 mln zł stowarzyszenie zamierza zgromadzić poprzez kolejne zbiórki wśród sponsorów i darczyńców, a także od mieszkańców przekazujących 1 proc. podatku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum