×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódź: 10 mln zł na sprzęt i remonty w Centrum Zdrowia Matki Polki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia27 października 2015 12:58

Ministerstwo Zdrowia przekazało Instytutowi Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi ponad 10 mln zł na zakup sprzętu medycznego i modernizację infrastruktury. Większość kwoty przeznaczona zostanie na aparaturę do terapii niemowląt w dwóch klinikach neonatologicznych.

Łódź: 10 mln zł na sprzęt i remonty w Centrum Zdrowia Matki Polki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Na sprzęt służący do pogłębionej diagnostyki i terapii noworodków oraz niemowląt przeznaczono 7 mln zł. Otrzyma je Klinika Neonatologii oraz Klinika Intensywnej Terapii Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt. Zaplanowano m.in. zakup rezonansu magnetycznego i nieinwazyjnego sprzętu monitorującego i diagnostycznego poprawiającego jakość diagnostyki i leczenia oraz komfort małych pacjentów - podkreśliła rzeczniczka ICZPM Beata Aszkielaniec.

W połowie grudnia w ICZMP zostanie otwarta po remoncie Klinika Neonatologii, oferująca opiekę m.in. dla wcześniaków - po modernizacji liczba miejsc zwiększy się z 51 do 60.

Jest to druga z klinik neonatologicznych, działających w ICZMP, która zostanie gruntownie zmodernizowana. W ub. roku oddano do użytku Klinikę Intensywnej Terapii Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt. Jak informowała wówczas kierownik kliniki prof. Iwona Maroszyńska, uruchomienie dodatkowych 11 łóżek, powiększyło możliwości terapeutyczne - zamiast 400 małych pacjentów rocznie placówka była gotowa do przyjęcia 600. - Jest to jedyny w Polsce ośrodek zapewniający optymalne warunki do diagnostyki i kompleksowego leczenia najtrudniejszych i najbardziej złożonych wad rozwojowych - zaznaczyła profesor.

Około 550 tys. zł z dotacji przeznaczone zostanie na zakup zestawu do badań endoskopowych i czynnościowych przewodu pokarmowego dla Kliniki Gastroenterologii, Alergologii i Pediatrii. Aparatura pozwoli na wykrycie bardzo wczesnych i płaskich ognisk neoplazji i udoskonali prowadzenie nadzoru endoskopowego nad pacjentami.

Rzeczniczka szpitala zaznaczyła, że ICZMP jest zobligowany do wykorzystania dotacji do końca roku. Ponad 2,6 mln zł przeznaczone zostanie na modernizację wind oraz remont instalacji przeciwpożarowej w budynku.

Instytut CZMP w Łodzi składa się z dwóch kompleksów szpitalnych: ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego. Placówka zapewnia kompleksową opiekę w obu zakresach i w wielu dziedzinach, zwłaszcza w opiece nad tzw. ciążami wysokiego ryzyka oraz opiece nad płodem i noworodkami z wadami rozwojowymi, jest ośrodkiem o najwyższej referencyjności. Rocznie w ICZMP hospitalizuje się ok. 40 tys. pacjentów, w przychodniach udziela się ponad 180 tys. porad specjalistycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum