Legionowo: trwają konsultacje z mieszkańcami w sprawie budowy szpitala

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2011 13:56

W odpowiedzi na wiele postulatów mieszkańców powiatu legionowskiego dotyczących budowy szpitala na tym terenie, Starostwo Powiatowe w Legionowe przedstawiło kilka propozycji w tym zakresie, w tym także propozycję budowy nowej placówki.

Legionowo: trwają konsultacje z mieszkańcami w sprawie budowy szpitala
Pierwszy wariant zakłada udział Powiatu Legionowskiego w zarządzaniu szpitalami położonymi w sąsiedztwie, tj. szpitalem w Nowym Dworze Mazowieckim, szpitalem na Bródnie (Bródnowskim Centrum Specjalistycznym) lub Szpitalem Powiatowym w Pułtusku.

Przy takim rozwiązaniu mieszkańcy powiatu legionowskiego staliby się po raz pierwszy współwłaścicielami tych placówek medycznych, które albo zostały w ostatnim czasie rozbudowane, albo plany ich rozbudowy są przygotowane, a więc będą podnosiły swój standard.

Po raz pierwszy nie byliby petentami szpitali, które są własnością innych samorządów czy też innych administracji, lecz byliby "u siebie". Zwłaszcza Bródnowskie Centrum Specjalistyczne oraz Szpital Powiatowy w Pułtusku gwarantują dobrą jakość usług medycznych - uważa samorząd.

W drugim wariancie zakładana jest budowa szpitala dla północno-wschodniej części aglomeracji warszawskiej, tzw. szpitala północnego, zlokalizowanego na przykład na terenie Białołęki w sąsiedztwie powiatu legionowskiego, dedykowanego dla 250 tysięcy mieszkańców dzielnicy Białołęka i powiatu legionowskiego.

Trzeci wariant to budowa nowego szpitala na terenie powiatu legionowskiego dla ponad 100 tysięcy mieszkańców.

- Na razie, w tej sprawie otrzymaliśmy na specjalnie w tym celu założoną skrzynkę mailową, pierwsze opinie od mieszkańców. Sprawa jest stosunkowo nowa, propozycje, bowiem ogłosiliśmy niewiele ponad tydzień temu. Genezą pomysłu są postulaty mieszkańców, których jest ponad 100 tys., a którzy upominają się o szpital - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Joanna Kajdanowicz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Legionowie.

- Dzisiaj, przy poważniejszych schorzeniach mamy do wyboru placówki w Nowym Dworze albo Szpital Bródnowski. Mieliśmy problemy z przyjmowaniem naszych mieszkańców w obydwu tych szpitalach na SOR, skąd odsyłano z nimi karetki. Zdaniem wielu potrzebny jest szpital w naszym powiecie. Kiedy zapadną jakieś decyzje? Trudno jest powiedzieć. Na razie czekamy na opinie mieszkańców i na analizę potrzeb medycznych, którą zleciliśmy Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Dopiero po dokładnej analizie będą formowane jakieś wnioski - dodaje Kajdanowicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum